29 yıllık mahpus İvrendi: Cenazemin çıkmasını istiyorlar

29 yıllık mahpus İvrendi: Cenazemin çıkmasını istiyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
29 yıllık mahpus Cemil İvrendi’nin ailesine aktardığına göre gardiyan ve askerlerin onur kırıcı yaklaşımlarını kabul etmediğinden kaynaklı sağlık hakkının gasp edildiğini belirtti. İvrendi: Cezaevinden sağ değil, cenazemin çıkmasını istiyorlar.

Artı Gerçek -Kırşehir S Tipi Kapalı Cezaevi'nde "ağız içi arama" dayatması nedeniyle tedavi hakkı gasp edildiğini belirten hasta tutuklu Cemil İvrendi, “Cezaevinden sağ değil, cenazemin çıkmasını istiyorlar” diyerek tepki gösterdi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde bulunan kalp, hipertansiyon, yüksek kolesterol, astım, anal fistül gibi pek çok hastalığı olan 29 yıllık tutuklu Cemil İvrendi, cezaevinde asker ve gardiyanların dayattığı "ağız içi aramayı" kabul etmediği için tedavi edilmediği belirtildi. 25 Ekim’de ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde yaşadıkları ihlalleri aktaran İvrendi, gardiyan ve askerlerin onur kırıcı yaklaşımlarını kabul etmediğinden kaynaklı sağlık hakkının gasp edildiğini belirtti. Dilan Oruç, babasının bir yıl sonra tahliye olması gerektiğini belirterek, “Bu nedenle cezaevi yönetimi her türlü engeli çıkartıyor. Babam hastalığının son evresinde. Ancak hastaneye sevk edilmiyor” dedi.

‘BU YAKLAŞIM İNSAN ONURUNA AYKIRIDIR, ONURSUZLUKTUR’

Telefon görüşmesinde babasının kendisine, tedavi hakkının engellendiğini söylediğini aktaran Oruç, gardiyan ve askerlerin tutumuna karşı babasının, “Bu yaklaşım insan onuruna aykırıdır, onursuzluktur. Ben bu onursuzluğu kabul etmem. Tahliyeme 1 yıl kalmış olmasından dolayı bugün hastane kontrollerine götürmeyerek benim cezaevinden sağ çıkmamı değil cenazemin çıkmasını istiyorlar” şeklinde cevap verdiğini dile getirdi.

‘GERİ KALAN YAŞAMINDA HASTALIKLARLA BOĞUŞACAK’

İnfaz kanunda yapılan değişiklerle adli ve siyasi tutuklular arasında bir ayrım yapılmasına tepki gösteren Dilan Oruç, “Adli tutuklulara her türlü kolaylığı sağlarlarken, neden siyasi tutuklulara, düşünce suçundan dolayı cezaevinde bulunan tutuklulara imkansızlık dayatılıyor? Babam 60 yaşında cezaevinden çıksa da geri kalan yaşamında hastalıklarla boğuşacak. Bir senesi kalmış bari denetimli serbestlikten yararlansın. Bunun için girişimlerde de bulunacağız” diye belirtti.(MA)

Öne Çıkanlar