Çocuk öldüren polise valilik 'koruması'

Çocuk öldüren polise valilik 'koruması'
  Adana’da  öldürülen 3,5 yaşındaki Tevriz Dora ile ilgili savcının polisler hakkında "soruşturma açma" talebi, Adana Valiliği tarafından reddedildi. GÜNCEL...

 

Adana’da  öldürülen 3,5 yaşındaki Tevriz Dora ile ilgili savcının polisler hakkında "soruşturma açma" talebi, Adana Valiliği tarafından reddedildi.

GÜNCEL – Adana'da 11 Ekim 2015'te Seyhan ilçesinin Denizli Mahallesi'nde Ankara katliamını protesto eden yürüyüşün ardından ara sokaklara giren polisin etrafı rastgele taraması sonucu annesinin kucağında başından vurularak öldürülen 3,5 yaşındaki Tevriz Dora adlı çocuğun soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı devam ederken, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayın yaşandığı yerde görev yapan polisler hakkında soruşturma açılması için Adana Valiliği’ne başvuruda bulunuldu.

‘SİLAH VE KULLANICI TESPİT EDİLEMEMİŞ’

Savcılığın talebini değerlendiren Adana Valiliği, polisler hakkında soruşturma izni vermedi. Valilik soruşturma iznini vermemesini ise şu ifadelerle açıkladı: "Olay yerinde bulunan mermilerin hangi silahtan atıldığı yönünde yapılan kriminal uzmanlık raporunun ölüm olayına neden olan silah olduğuna dair bir bilgi ve emareyi ifade etmediği, soruşturma kapsamında düzenlenen raporlarda çocuğun ölümüne sebebiyet veren silah ve kullanıcısının tespit edilemediği, çocuğun ölümünden görevli polis memurları tarafından kullanılan silahtan çıkan mermi ile yaşamını yitirdiğine dair beyan, bilgi, belge ve düzenlenmiş rapor bulunamadığı belirtildiğinden, hakkında ön inceleme yapılan emniyet görevlileri hakkında 4483 sayılı Kanunun 6. maddesine göre soruşturma izni verilmemesine."

ETKİN BİR SORUŞTURMA İSTİYORUZ’

Polisler hakkında soruşturma izninin verilmemesine tepki gösteren Dora ailesi avukatı Yasemin Dora Şeker, ilk günden "dosyanın selameti" gerekçe gösterilerek, gizlilik kararı konulduğunu hatırlattı. Şeker, etkin bir soruşturma için gizlilik kararının kaldırılması gerektiğini belirterek, "Etkin bir soruşturma yapılarak, olayın fail veya faillerinin bulunup, yargılanmasını istiyoruz" dedi. Şeker, tanık beyanları ve olay yeri incelemesine rağmen polisler hakkında soruşturma açılmamasını eleştirdi.

Öne Çıkanlar