30 yıllık mahpusun üçüncü kez tahliyesine ‘itirafçı olmadı’ engeli

30 yıllık mahpusun üçüncü kez tahliyesine ‘itirafçı olmadı’ engeli
Cezaevinde 30 yıl 6 aydır mahpus bulunan Sinan Sütpak’ın tahliyesi üçüncü kez ertelendi. Gerekçe, itirafçı olmaması.

Artı Gerçek - Urfa'nın Hilvan ilçesinde 3 Mayıs 1993 tarihinde tutuklanan ve hakkında açılan davada müebbet hapis cezasına çarptırılan Sinan Sütpak, infazını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor.

Sütpak, tutuklandıktan sonra sırasıyla Urfa, Adıyaman, Bursa, Maraş ve en son Yozgat Cezaevi’nde sevk edildi. Sütpak’ın, 3 Mayıs’ta infazı tamamlanıyordu. Ancak Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun 'iyi halli değil' raporu doğrultusunda tahliyesi 3 ay ertelendi.

Ağustos ayında bir kez daha aynı gerekçesiyle 3 ay tahliyesi engellendi. Sütpak’ın bugün tahliye edilmesi bekleniyordu. Ancak bir kez daha 'iyi halli olmadığı' iddiasıyla tahliyesinin engellendiği öğrenildi.

GEREKÇE: İTİRAFÇI OLMADI

Tahliye ertelemeye, “Cezaevinden çıkması durumunda hayat enerjisinin düşük olduğu, cezaevine girdikten sonra örgüt ile bağlantısını kesmediği, itirafçı olmadığı, radikal düşüncelerinden vazgeçmediği, örgütü açıkça ‘terör örgütü’ olarak nitelendirmediği, herhangi bir pişmanlık beyanı olmadığı, suç işlemeye meyilli olduğu” gerekçeleri gösterildi. (MA)

Öne Çıkanlar