61 göçmenin öldüğü tekne faciasında bir kişiye ceza

61 göçmenin öldüğü tekne faciasında bir kişiye ceza
Yayınlanma:
A+ A-
Van'da 61 mültecinin öldüğü tekne faciasıyla ilgili dava, bir kişinin hapis cezasına mahkum edilmesiyle bitti. Teknede ölenlerin yakınlarının verdiği bazı isimlerin soruşturmaya dahil edilmemesine tepki gösterilmişti.

Artı Gerçek - Van Gölü'nde 27 Haziran 2020'de, insan kaçakçılarının teknesinde 61 mültecinin ölümüyle ilgili davada karar çıktı.

DHA'da yer alan habere göre, Van 7'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 10'ncu duruşmada iki yıldır tutuklu yargılanan Medeni Akbaş, 60 kişi için 60 kez 16 yıl 8 ay, ölen 1 çocuk için 25 yıl, göçmen kaçakçılığı suçundan da 8 yıl olmak üzere toplam 1033 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer sanıklara beraat kararı verildi.

'ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMEDİ'

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu'ndan Avukat Mahmut Kaçan, etkin soruşturma yürütülmediğini belirterek davaya sahip çıkılması çağrısı yapmıştı.

Kimi isimlerin soruşturmaya dahil edilmediğine dikkat çeken Kaçan, "Teknede yaşamını yitiren kişilerin yakınları, sanık olarak yargılanan kişiler dışında da bu olayla bağlantılı olabilecek kimi isimler vermişti. Ne yazık ki bu iddialarla ilgili hiçbir soruşturma yapılmadı. Dolayısıyla soruşturma eksik yapıldı. Bu davada da her zaman eleştirdiğimiz 'cezasızlık politikası' yerine, bu suçun ağırlaştırıcı nedenleri uygulanarak sanıklar hakkında ceza verilip verilmeyeceğine bekleyip göreceğiz” demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar