9 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedilecek

9 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedilecek
Bitlis’ten Van’a getirilen ve HPG’lilere ait olduğu iddia edilen 9 cenazenin bugün kimsesizler mezarlığına defnedileceği belirtildi. Teşhis için hastaneye...

Bitlis’ten Van’a getirilen ve HPG’lilere ait olduğu iddia edilen 9 cenazenin bugün kimsesizler mezarlığına defnedileceği belirtildi. Teşhis için hastaneye giden ailelerin de tehdit edildiği iddia edildi. 

GÜNCEL – Bitlis’in Şeyh Cuman Vadisi’ne 22 Şubat’ta yapılan hava destekli operasyon sonucu yaşamını yitirdiği ve HPG’li olduğu iddia edilen 10 kişiden 9’unun cenazesinin kimsesizler mezarlığına defnedileceği belirtildi.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda 15 gündür bekletilen cenazelerin teşhis edilemeyecek durumda olduğu öğrenildi. Teşhis için başvuran ailelerden DNA testi için kan örnekleri alınırken, polisin dün hastaneye giden bir aileye "Cenazeler yarın defnedilecek" dediği belirtildi.  Cenazelerin gün içinde Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan mezarlığa defnedilmesi bekleniyor.

AİLELERE BASKI İDDİASI

Öte yandan, teşhis için hastaneye giden ailelere polisin, "Neden geliyorsunuz? Kim sizi getirip götürüyor? Size burada yardımcı olan kişiler var mı?" şeklinde sorular sorarak, baskı uyguladığı iddia edildi.
10 cenazeden Enes Keçi’nin cenazesi 3 Mart’ta ailesi tarafından teslim alınarak Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Hacılar köyünde defin edilmişti.

Öne Çıkanlar