Açlık grevleri 45. gününde

Açlık grevleri 45. gününde
Meclis'te basın toplantısı düzenleyen HDP'liler, açlık grevlerinde kritik bir aşamaya girdiğine dikkat çekerek, duyarlılık çağrısında bulundu.  CHP...

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen HDP'liler, açlık grevlerinde kritik bir aşamaya girdiğine dikkat çekerek, duyarlılık çağrısında bulundu.  CHP konuyu Meclis gündemine taşıdı.

HABER MERKEZİ –   PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları, cezaevlerinde yaşanan baskı ve hak ihlalleri, operasyon düzenlenen köylerdeki yasak ve uygulamaların kaldırılması gibi taleplerle çeşitli cezaevlerinde başlatılan açlık grevi 45. gününde.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı bugünden itibaren açlık grevine başladı. HDP'li Meral Danış Beştaş, Ayhan Bilgen ve Nihat Akdoğan da yarın açlık grevine giriyor.

MECLİS'TE BASIN TOPLANTISI 

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve HDP Cezaevi Komisyonu Sözcüsü Burcu Çelik açlık grevlerine dair açıklama yaptı. Cezaevlerindeki duruma dair bilgi veren Burcu Çelik "Artık kritik sürece girmiş bulunuyoruz. Sağlık durumları kötüye gidiyor. Çok ciddi kilo kayıpları var ve kronik rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı. Yorgunluk ve bitkinlik halleri mevcut. Bu durumda bütün yetkililerin adım atması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

7 BİNE YAKIN KİŞİ TUTUKLANDI 

Çelik’ten sonra konuşan Önder ise "Sadece 2009 Nisan’ı ile 2011 Ekim’i arasında 7 bine yakın insan KCK adı verilen operasyonlarla tutuklandı. Hiçbirinin şiddetle ilişkisi kanıtlanamadı. Bu iddianameleri düzenleyen yargıçlar bugün darbeci olarak cezaevinde. Sadece son bir buçuk sene içinde HDP’nin başarısı yargı eliyle çürütülmek istemiyor. Bunun bilançosu ise 5 bini aşkın partilimiz zindanlara atıldı. Bugün açlık grevlerine bakarken bu olguyu göz önünde tutmalıyız. Eş Başkanımız Demirtaş ve vekil arkadaşlarımız, cezaevindeki tüm mahkumlara yönelik bu ihlallere dikkat çekmek için açlık grevine başladı" dedi.

KAMUOYUNA ÇAĞRI 

Tüm demokratik kesimlere çağrı yaptıklarını belirten Önder "Söz konusu olan insanlık onurudur. Cezaevleri bunun en kritik yerleridir. Bu duyarlılığı herkesten bekliyoruz. İçeriye dayanışma duygularımızı gönderiyoruz. Haklarının takipçisi olacağız" dedi.

ADALET BAKANI İLE GÖRÜŞÜLECEK 

Bir gazetecinin hükümetle bir görüşme talebiniz oldu mu sorusunu ise Önder "Randevu talebimizi Adalet Bakanına iletmekte güçlük çekiyoruz. Son olarak Pervin Buldan’a döndü ve görüşme talebimizi kabul etti. Pazartesi görüşmeyi umut ediyoruz" diye yanıtladı.

CHP'Lİ VEKİLDEN ÖNERGE

Cezaevlerindeki açlık grevilerine dikkat çekmek için CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Sarıhan, basında yer alan haberlere ve insan hakları derneklerinin raporlarına göre; başta İzmir Aliağa Şakran Cezaevi olmak üzere Sincan Kadın Kapalı Cezaevi, Edirne F Tipi Cezaevi, Tekirdağ T1 Cezaevi ve Van T Tipi Cezaevi'ndeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin yaklaşık 45 gündür devam ettiğini ve endişe verici bir boyuta ulaştığını belirtti. Sarıhan, mahkumların yaşayabilecekleri sağlık sorunlarıyla ilgili ne tür önlemler alındığını ve açlık grevlerini önlemek için nasıl bir strateji izleneceğini sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Öne Çıkanlar