Adnan Oktar 'Askere gitmeyin' talimatı verdi iddiası

Adnan Oktar 'Askere gitmeyin' talimatı verdi iddiası
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 19:32
A+ A-
Adnan Oktar’ın, örgüt ideolojisinden uzaklaşabilecekleri ihtimaline karşı örgüt üyelerine askere gidilmemesi yönünde talimat verdiği iddia edildi.

'Adnan Oktar örgütü'ne yönelik yürütülen soruşturmada 171’i tutuklu 226 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt üyelerinin askerlik hizmeti süresince örgüte hizmet edemeyecek ve daha da önemlisi örgüt ideolojisinden uzaklaşabilecek olmaları nedeniyle Oktar’ın askerliğe gidilmemesi yönünde talimat verdiği iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından, Adnan Oktar grubuna yönelik yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan ve İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Oktar’ın 1979 yılında patlayan ‘Independanta’ tankeri ile kendisine mehdilik indiği imasının örgüt içerisinde sıkça kullanıldığı belirtildi.

'1979'DA PATLAYAN INDEPENDENTA GEMİSİNE GÖNDERME YAPILMIŞ'

Örgütün ‘Erkek Kardeşler Grubu’nda yer alan Ali Suat Kütahnecioğlu ve Rasin Kotil’in yakalanması amacıyla Beykoz’daki bir adrese düzenlenen operasyonda kadife kutu içinde bir not ve gazete bulunduğu kaydedildi. İddianamede, söz konusu notta, "Hepimiz için anlamlı bir tarih vardır. Her hareketi olay olan ve büyük bir yankı uyandıran aslanlar aslanı Adnan Hocamızın İstanbul’a gelişi de oldukça etkileyiciydi. Yeri göğü inleteceğinin, İstanbul başta olmak üzere tüm dünyaya ışık saçacağının adeta bir habercisi gibiydi Independenta kazası. İyi ki varsın, iyi ki İstanbul’a gelmişsin Hocam, İstanbul seninle güzel, Türkiye seninle güzel, dünya seninle güzel, ahir zaman seninle güzel Maşallah" ifadeleri dikkati çekerken, not kağıdının altında Cumhuriyet gazetesinin 16 Kasım 1979 tarihli nüshasının bulunduğu ve manşetinde ‘Yanan tankerde 51 Romen denizci öldü, İstanbul büyük tehlike atlattı’ şeklinde haberin yer aldığı kaydedildi. 

'ASKERLİK ÖRGÜT TALİMATIYLA BEDELLİ YAPILDI'

Örgütte, Askerlik Kanunu uyarınca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve askerlik çağına gelmiş her erkeğin askerlik yapmasının yasal zorunluluk olması sebebiyle örgüt üyelerinin askerliğe gitmesinin tam olarak engellenemediği belirtilen iddianamede, askerlik çağına gelmiş örgüt üyelerinin bir kısmının örgütün sermayesinden istifade edilmek suretiyle yurt dışında mukim örgüt ile iltisak ve irtibatı olan şirketlerde çalışmalarının sağlandığı, bu vesileyle ‘dövizli er’ statüsünde askerlik hizmetlerini yaptıkları, yine bedelli askerlik celplerinin çıktığı dönemlerde de bundan faydalanmak için çaba gösterdikleri aktarıldı.

Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan yazışmalar neticesinde, dosya kapsamında şüpheli pozisyonda bulunan örgütün erkek mensuplarından 55 kişinin bedelli er, 14 kişinin bedelli yedek subay, 8 kişinin dövizli er, 5 kişinin dövizli yedek subay ve 7 kişinin askerliğe elverişli olmadığının tespit edildiği belirtilen iddianamede, bu kişilerin örgüt liderinin talimatları doğrultusunda askerlik görevini bedelli olarak yerine getirdiği kaydedildi. Yine bu kapsamda 9 kişinin öğrenci, 2 kişinin yurt dışı işçi ertelemeli, 1 kişinin yoklama kaçağı, 1 kişinin Türk vatandaşlığından ayrıldığı, 1 kişinin son yoklamaya tabi olduğu belirtilirken örgüt içinde yalnızca 20 kişinin askerlik görevini ifa ettiği anlatıldı.

İddianamede, 'örgüt lideri' Adnan Oktar’ın da bedelli olarak askerliğini yaptığına vurgu yapılarak, örgüt yöneticilerinden Tarkan Yavaş’ın ‘elverişsiz’ olması sebebiyle askerlik hizmetini yerine getirmediği belirtildi.

Öne Çıkanlar