Afganistanlı mülteci: Beni üçüncü kattan attılar

Afganistanlı mülteci: Beni üçüncü kattan attılar
Yakup Berde: Olayı Afganistan’da öğrenen annem de kalp krizi geçirmiş.

Van’da insan kaçakçıları tarafından darp edilen mülteci Yakup Berde, kaçakçıların kendisini üçüncü kattan aşağı attığını söyledi. Ayak bilekleri kırılan Belde, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat edildi.

İran üzerinden Van’a 5 Ekim tarihinde  giriş yapan Afganistanlı Yakup Berde, Buzhane Mahallesi’nde götürüldüğü bir apartmanda insan kaçakçıları tarafından darp edilmişti. Ayak bilekleri kırılan 20 yaşındaki Berde, mahalle halkının haber vermesi üzerine gelen polisler tarafından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Tıbbi malzeme yetersizliği nedeniyle ameliyata iki gün gecikmeli alınan Berde’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

‘İSTEDİKLERİ PARAYI VERMEYİNCE BENİ AŞAĞI ATTILAR’

Kaçakçılar tarafından dört katlı bir binanın üçüncü katında bulunan bir daireye götürüldüğünü belirten Berde, para yüzünden tartışma çıktığını ve insan kaçaklarının kendisini üçüncü kattan aşağı attığını söyledi. Ayak bileklerinin kırıldığını ifade eden Berde, "Yumuşak bir zemine, ayaklarımın üzerine düştüm ve bu sırada bileklerim kırıldı. Mahalle  halkı polislere haber verdi, hastaneye kaldırıldım. Olayı Afganistan’da öğrenen annem de kalp krizi geçirmiş. Burada refakatçim bile yok. Çevredeki insanların yardımıyla ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum" dedi.

Valilik, aynı evde 16 mültecinin daha bulunduğunu ve olayla ilgili adli soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. (DUVAR)

Öne Çıkanlar