Tarih bu utancı yazacak

Tarih bu utancı yazacak
Ankara Üniversitesi'ndeki protesto eyleminde polis akademisyenlere, öğrencilere ve CHP'li vekillere gaz, cop ve plastik mermi ile müdahale etti. En az 10 gözaltı...

Ankara Üniversitesi'ndeki protesto eyleminde polis akademisyenlere, öğrencilere ve CHP'li vekillere gaz, cop ve plastik mermi ile müdahale etti. En az 10 gözaltı var.

GÜNCEL- 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenlerle ilgili Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde, bugün öğle saatlerinde, eylem yapılacağının duyurulması üzerine polis ekipleri, kampüs çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Üniversiteye girişte herkes kimlik kontrolüyle içeri alınırken, birçok öğretim üyesi ve öğrencinin de üniversiteye alınmadığı görüldü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN tıklayınız

VIDEO İÇİN tıklayınız

CHP'li milletvekilleri de Cebeci Kampüsü’ndeki eyleme destek vermek için üniversiteye geldi; ancak üniversitenin özel güvenlik görevlileri, valilik kararını gerekçe göstererek, vekilleri kampüs kapısından içeri almadı. CHP'li vekiller, bir süre üniversite rektörüne ve diğer yetkililere telefonla ulaşarak, kampüs içeresine girmeyi bekledi. Daha sonra milletvekilleri, kapıda özel güvenlik görevlilerini zorlayarak, içeri girmeye çalıştı. Bu sırada CHP'lilerle polis arasında arbede yaşandı. Polisler, akademisyenlere destek vermek için kampüse gelen CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’i de coplayarak engelledi

POLİSTEN HOCALARA YUMRUK haberini okumak için tıklayınız

EN AZ  10 GÖZALTI

Milletvekillerinin üniversite kampüsüne girmesinin ardından çevik kuvvet ekipleri de kampüs alanına girdi. Yaşanan arbedede polis, öğretim görevlilerine ve öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversitenin İletişim Fakültesi'ne doğru koşan çevik kuvvet ekipleri, burada 1 öğretim görevlisi ve 1 öğrenciyi gözaltına alarak, kampüs dışına çıkardı. Polis ekipleri, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne giderek. 1'i öğretim görevlisi 2'si öğrenci olmak üzere 3 kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet ekiplerinin, üniversite kampüsünde bekleyişi sürerken, en az 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Öne Çıkanlar