AKP'li Kurtulmuş: S-400'ler konusunda Trump örtülü olarak geri adım attı

AKP'li Kurtulmuş: S-400'ler konusunda Trump örtülü olarak geri adım attı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 07:44
A+ A-
'Büyük kriz olacağı söylenen S-400 meselesini de çözdük.'

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, Cumhuriyet tarihindeki en önemli reformlardan biri olduğunu söyledi. Kurtulmuş, Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizine ilişkin olarak ise, "Büyük kriz olacağı söylenen S-400 meselesini de çözdük. Türk-ABD ilişkileri kopar denildi ama en sonundan kapalı ağızla ABD Başkanı'nın tabiri caizse örtülü olarak geri adım attığı, özür dilediği ve faturayı da biraz Obama dönemine çıkartarak 'Türkiye'ye karşı adil davranılmadı, biz onlara Patriot vermedik' manasına gelen sözleriyle belirli bir noktaya geldi" şeklinde konuştu.

CNN Türk canlı yayınına katılan Kurtulmuş, "Artık Türkiye'de siyasi belirsizlik olmayacak. Yıllardır süren, Türkiye'deki sistemin değişmesine yönelik tartışmalar hep olmuştur. Geçen yıl da yeni sisteme geçtik" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş'un açıkalamaları şöyle:

"Büyük kriz olacağı söylenen S-400 meselesini de çözdük. Türk-ABD ilişkileri kopar denildi ama en sonundan kapalı ağızla ABD Başkanı'nın tabiri caizse örtülü olarak geri adım attığı, özür dilediği ve faturayı da biraz Obama dönemine çıkartarak "Türkiye'ye karşı adil davranılmadı, biz onlara Patriot vermedik" manasına gelen sözleriyle belirli bir noktaya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi elbette eksikler, noksanlar olabilir. Bunların giderilmesi için de çalışmalar yürütülüyor. Eski sistemde kalma alışkanların giderilmesiyle ilgili de bazı rötuşlar da yapılacak.

Yeni sistemin çok iyi çalıştığı matematiksel olarak ortadır. Bu sistemin çalışmadığını söylemek, politikaya, akıla terstir. 2017 referandumu yokmuş gibi hiçbir siyasetçi konuşamaz. Bu sistem değişikliği çalışmayan, eskimiş, köhnemiş sistemi kenara koymuştur. Hiçbir gerekçe olmadan eski sisteme dönüş yapılacağını söylemek doğru değildir. Eski sistem fantezi olsun diye rafa konulmadı. Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı.

31 Mart seçimlerinin bir sonucu vardır. AK Parti yüzde 45 oy aldı. Dolayısıyla AK Parti geçtiğimiz seçimin açık ara 1.sidir. AK Parti birçok yerde belediye kazandı. İstanbul, Ankara, Antalya gibi yerlerde kaybetse de seçimin açık ara birinci çıkan partisidir. Halkın vermiş olduğu mesajın farkındayız. Biz nerelerde yanlış yaptık, neleri değiştirmemiz lazım, siyaseten yanlışlarımızı görerek nasıl düzelteceğimizin çalışmaları içerisindeyiz.

İstanbul seçimiyle ilgili çok açık mesajlar var bunu görüyoruz. Kaybedilen belediye değildir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlık koltuğudur. Belediye meclisindeki çoğunluk bizde hâlâ.

AK Parti kapsayıcı ve kuşatıcı bir partidir. Türkiye'nin her yerindeyiz. Şırnak'ta da kazanıyoruz, Konya'da da. Türk'ün, Kürt'ün, Alevi'nin, Sünni'nin de içinde yer alabildiği bir partiyiz. AK Parti ekonomide vesayette çok büyük reformlar yaptı. Yeni askerlik sistemi ile devrim niteliğinde bir çalışma ortaya koyduk."

ALİ BABACAN'IN İSTİFASI

"Sayın Babacan'ın bu kendi tercihidir. Kendi tercihine de saygı duyarız. AK Parti'nin temelinde onlarca yıl süren bir siyasi emek ve çaba vardır. Siyaset emek işidir. Siyaset bir mücadele işidir. AK Parti'nin bugünkü başarılarının altında isimlerini daha bilmediğimiz insanların duaları ve çabaları vardır. AK Parti içerisinden herhangi bir ayrılık AK Parti'ye hiçbir zarar vermeyecektir."

Öne Çıkanlar