AKP, 'uyutma' adı altında katliamda ısrarcı: 'Uyutma olmak zorunda, yasada ötanaziolacak'

AKP, 'uyutma' adı altında katliamda ısrarcı: 'Uyutma olmak zorunda, yasada ötanaziolacak'
AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak hayvanlarının 'uyutma' adı altına katliamını öngören yasa teklifiyle ilgili konuştu. Güler, "Uyutulma olmak zorunda, yasada ötanazi diye geçecek" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan ve Meclis'e sunulan 'uyutma' adı altında katliam öngören Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılacak değişiklik teklifine tepkiler gelmeye devam ederken AKP Grup Başkanı Abdullah Güler konuyla ilgili açıklama yaptı.

CNN Türk yayınına konuk olan Güler, tartışmalara yol açan uyutma seçeneğinin, düzenlemede yer alacağını söyledi. Güler, "Toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların da sağlığını korumak zorundasınız" dedi.

Güler, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan hayvanlara yönelik uygulamanın 'öldürülme' ya da 'uyutulma' değil, 'ötanazi' tanımıyla yasada yer alacağını belirtti.

KAMU YÖNETİCİLERİ KARAR VERECEK

Güler, kuduz olan, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyuttaki köpeklerin uyutulmasına, veteriner hekimler ve kamu yöneticilerinin karar vereceğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar