AKP'li Elazığ Belediyesi'nde faaliyet raporu okunmadan oylandı, muhalefet tepki gösterdi: Yargıya taşıyacağız

AKP'li Elazığ Belediyesi'nde faaliyet raporu okunmadan oylandı, muhalefet tepki gösterdi: Yargıya taşıyacağız
AKP’li Elazığ Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında 2023 yılı faaliyet raporu YRP ve CHP’li meclis üyelerinin talebine rağmen okunmadan oylandı. Duruma tepki gösteren muhalefet temsilcileri, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - Elazığ Belediyesi'nin bu ayki meclis toplantısında AKP’li Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın beş kişilik komisyon üye sayısının üçe düşürüp CHP, YRP, MHP’li meclis üyelerini komisyonlara seçilmesini engellemesine tepkiler sürerken AKP’li yönetim yeni bir skandala imza attı. Meclisin ikinci gününde 2023 faaliyet raporu görüşmelerinde usul ve yönetmeliğe göre okunması gerekilen faaliyet raporu okunmadan oylamaya geçildi. Okunmayan faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi. YRP ve CHP’li meclis üyeleri AKP’li yönetime tepki gösterdi.

AKP’LİLER RAPORUN OKUNMASINI İSTEMEDİ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın katılmadığı meclis toplantısını üçüncü başkanvekili AK'Pli Fatih Çelik yönettiği toplantıda rapor okunmadan görüşülmeye geçildi. YRP’li meclis üyelerinin faaliyet raporunun okunmasını taleplerine karşın belediye başkanvekili Aydın Kara, sadece 2023 faaliyet raporunun giriş kısmını okumakta yetindi.

‘EK BÜTÇELERİN NEDENLERİ RAPORDA BELİRTİLMEMİŞTİR’

Kara’nın sunumunun ardından grubu adına söz alan YRP Grup Sözcüsü Osman Cem Karahüseyinoğlu, faaliyet raporunun tamamının okunmasını ya da raporun okunmayacağına dair oylama yapılmasını istedi. Belediye yönetiminin geçmiş dönemlerde usul ve teamüllere aykırı hareket ettiğini belirten Karahüseyinoğlu, “Yeniden Refah Partisi grubu adına diğer gruplarda söz alabilir faaliyet raporunun tamamın okunmasını istiyoruz. Okunmadığını veya tamamının okunmaması gerektiğini burada ifade ederseniz oylamanız gerekiyor. Dolayısıyla bu konuda nasıl bir tavır sergileyeceksiniz görmek istiyoruz. Bize dijital ortamda ve kitapçık olarak verilen faaliyet raporu usul ve esaslara aykırı hazırlanmıştır. Sadece bir örneğini söyleyeceğim, bazı müdürlüklerin bütçeleri kadar ek bütçe kullandıkları ancak kullanmış oldukları ek bütçelerinin nedenlerini faaliyet raporunda belirtmedikleri görülmüştür. Ayrıca faaliyet raporunda bütçeden EBUAŞ’a yapılan transferleri gerekçesi ve EBUAŞ’ın belediyeye olan borcunun ne olduğu bu borcu belediyenin ne zaman tahsil edeceği yazılmamıştır." diye konuştu.

‘FAALİYET RAPORUNU İDARİ MAHKEMEYE GÖTÜRECEĞİZ’

Rapordaki eksikliklerin düzeltilip tekrar meclise getirilmesi gerektiğine dikkat çeken YRP’li Karahüseyinoğulları şöyle konuştu:

“Yine aynı faaliyet raporunda belediye ve EBUAŞ’ın faizde işletmiş olduğu kaynakların miktarı, nerede harcandığı varsa hangi bankalarla ne şartlarda anlaşıldığının bu faaliyet raporunda yer alması gerektiğini dolayısıyla eksik olan bir faaliyet raporunun oylanacağı tekrar ifade edilerek bu faaliyet raporunun kanun ve yönetmeliklerle ifade edildiği şekilde yeniden düzenlenip meclisin huzuruna böyle getirilmesini aksi durumun Danıştay’a kadar gidecek bir hukuk süreci başlatacağımızı ifade etmek isteriz. Bu faaliyetlerde sapmaların nedenleri açıklanmalı hemen hemen tüm müdürlüklerde bütçenin dışına çıkılmış ve ek bütçe istenmiş bu sapmaların nedenlerinin açık bir şekilde yazılması gerekiyor. Hem 5193’te hem de 5118 sayılı kamu mali yönetim ve kontrol kanunun 41’inci maddesinde açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir. Faaliyet raporunun kanuna aykırı yerlerinin düzeltilip getirilmesi bunlarla ilgilidir. Okunmamış bir faaliyet raporunu burada meclis üyelerimiz okundu olarak kabul ediyor. Bu da faaliyet raporunun içindeki kanuni sıkıntılarla birlikte buradaki usul hatasını da önce valiliğe sonra idari mahkemeye daha sonrada Danıştay’a götüreceğiz.”

‘RAPORU OKUMAYARAK MECLİSİ HİÇE SAYMIŞLARDIR’

Meclis toplantısının ardından Artı Gerçek’e konuşan ve faaliyet raporunu okumayan AKP’li yönetimin meclisi hiçe saydığını söyleyen CHP Grup Sözcüsü Murat Akkoç şunları söyledi:

“Belediye başkanı Şahin Şerifoğulları’nın başında olduğu belediye yönetiminin meclis demokrasisini, çoğulculuğu hiçe sayarak CHP dahil mecliste diğer partilerin temsilcilerini komisyonlara seçilmesini engellemesi ülke gündemine düşmesi belediyemizin itibar kaybı yaşaması açısından büyük bir sorun olurken bunun sorumlusu olan Şahin Şerifoğulları halen antidemokratik işlere devam etmektedir. Belediye başkanı olarak bir yılın hesabını vermesi gereken Şerifoğulları meclis 2023 yılı faaliyet raporu görüşmelerine katılmayarak meclisimizi dikkate almadığını ve hiçe saydığını bir kez daha göstermiştir. Ak Parti’nin teamüller gereği faaliyet raporunu okuması rapordaki eksikliklerin konuşulup istişare edilmesi gerekilirken raporla ilgili muhalefetin sorularını cevapsız bırakarak sadece raporun ön sözünü okuması görüşmeleri oldubittiye getirmiştir. Bu durum başta halkımıza ve biz meclis üyelerine saygısızlıktır. İlk meclis ayı toplantımızda başta belediye başkanı ve Ak partili meclis üyeleri demokrasi adına utanç verici bir süreç yürütmüşlerdir. CHP olarak umuyoruz ki bir sonraki meclis toplantımızda daha aklı selim hareket eder ve bu ay yaptıkları yanlışları düzeltecek siyasi olgunluğa sahip olurlar”

Öne Çıkanlar