AKP'li eski belediye başkanı kendisinden önceki kayyımı suçladı: 'Tüm kaynaklar heba edilmiş, hizmet üretilmemiş

AKP'li eski belediye başkanı kendisinden önceki kayyımı suçladı: 'Tüm kaynaklar heba edilmiş, hizmet üretilmemiş
Akdeniz Belediyesi'ni DEM Partili Belediye Eşbaşkanları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız’a 652 milyon TL borçla devreden eski Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kendinden önceki kayyım yönetimini suçladı: Belediyenin gayrimenkulleri satılmış durumdaydı.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Seçmen taşıdığı DEM Partililer tarafından belgelenen eski Akdeniz Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Gültak, 31 Mart yerel seçimlerini kaybetti. Belediyeyi, DEM Partili Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız’a net 652 milyon TL borçla devreden Gültak, suskunluğunu bozdu.

2019'da 212 milyon TL borçla aldığı belediyeyi beş yıl sonra 652 milyon TL borçla devreden AKP’li Gültak, kendisinden önceki kayyım yönetimini suçladı. Yazılı açıklama yapan Gültak, "212 milyon TL ile devraldığımız belediyenin borcu, 170 milyon TL üzeri olan belediyenin yıllık bütçesinin yaklaşık yüzde 125’ine denk geliyordu. Üstelik bu dönemde belediyenin gayrimenkulleri satılmış, tüm kaynakları heba edilmiş, bilindiği üzere buna rağmen hiçbir hizmet üretilmemiş durumdaydı. Bu borç ve satışlar meclis tutanaklarında mevcuttur" dedi.

'MEVCUT BORÇ BÜTÇENİN YÜZDE 46'SI'

Belediyenin yıllık bütçesinin yaklaşık 1.5 milyar TL olduğunu belirten AKP'li Gültak, şu ifadeleri kullandı:

"Mevcut yönetim 652 milyon TL gibi bir borç yükü ile belediyeyi devraldığını söylemektedir. Bugün belediyenin yıllık bütçesinin yaklaşık 1.5 milyar TL olduğu göz önünde bulundurulursa bu borç yıllık bütçenin yüzde 46’sına denk gelmektedir. Yani mevcut yönetimin bahsettiği gibi belediyenin borcu artmış değil oransal bazda bakıldığında neredeyse 3’te 2’i oranında azalmıştır."

Öne Çıkanlar