'AKP’ye kim oy kaybettirdi' davası ertelendi

'AKP’ye kim oy kaybettirdi' davası ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Evrensel yazarı Ceren Sözeri’ye "AKP’ye kim oy kaybettirdi?" başlıklı yazısı nedeniyle Serhat Albayrak tarafından açılan dava 1 Mart'a ertelendi.

Artı Gerçek - Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’ın Evrensel yazarı Doç. Dr. Ceren Sözeri ile gazeteye açtığı 200 bin liralık tazminat davası 1 Mart'a ertelendi.

Sabah, Takvim, ATV, A Haber gibi iktidara yakın gazete ve televizyonları bünyesinde bulunduran Turkuvaz Medya Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanvekili Serhat Albayrak, Sözeri’nin 31 Mart seçimleri sonrasında kaleme aldığı "AKP’ye kim oy kaybettirdi?" başlıklı yazısı nedeniyle dava açmıştı. "Ticari itibarının zedelendiği” iddiasıyla açılan davada Sözeri ile birlikte Evrensel Gazetesi ve yayıncı şirketten aynı suçlama ile toplamda 200 bin TL talep ediliyor.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 2. Ticaret Mahkemesinde görülen duruşmaya Ceren Sözeri, idari sorumlu Rıza Doğan, avukatı Devrim Avcı ve davacı Serhat Albayrak’ın avukatı hazır bulundu. Sözeri'ye destek vermek üzere Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Evrensel Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdi Tütmez, Evrensel Gazetesi yazarları Ayşen Şahin ve Sevda Karaca da duruşmaya katıldı.

Evrensel'in aktardığına göre, Serhat Albayrak’ın avukatı söz alarak dosyadaki eksik hususların giderilmesini istedi. Sözeri’nin avukatı Devrim Avcı ise, sosyal ekonomik durumunu yeniden bildirmek üzere süre istedi. Ardından kararını açıklayan mahkeme eksik hususların giderilmesi için davayı 1 Mart 2023 günü saat 9.50’ye erteledi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN AÇIK İHLALİ'

Dava sonra Evrensel’e konuşan Sözeri’nin avukatı Devrim Avcı, "Şimdi dava tekrar ertelendi. Mahkeme tabii çok uzun bir süre verdi erteleme açısından. Dosyaya sonradan eklenen mirasçıların sosyal durum araştırması için yazı yazılmasına karar verdi. Bir de emsal mahkeme kararını bekliyor. O açıdan bir sonraki celseye karar vermesi ümidiyle tekrar geleceğiz. Tabi bu kadar uzamış olması bizim açımızdan da aleyhe olan bir durum. Aslında ifade özgürlüğünün, fikir özgürlüğünün açık ihlali olan bu davada tüm bu süreçlere girmeden de karar verilebilmesini biz bir an önce bekliyoruz” dedi.

Sözeri ise "Zaten hiç olmaması gereken bir dava. Yazıda geçen ifadelerin çok çok daha ağırı pek çok insan tarafından kullanıldı. Hatta yani yazının konusu bile bu davanın konusu değildi. Buna rağmen 2018’den beri süren bu yedinci duruşma, hâlâ erteleniyor. Yani bir an önce ret verilmesi gereken bir ifade özgürlüğü davası olmasına rağmen zaten tuhaf bir şekilde ticaret mahkemesinde görülüyor. Yani umarım artık bu sona gelmiş ve reddedilecek bir aşamaya gelmiş olur” ifadelerini kullandı.

ANADOLU AJANSINI ELEŞTİRMİŞTİ

Ceren Sözeri 7 Nisan 2019'da yayımlanan 'AKP'ye kim oy kaybettirdi' başlıklı yazısında seçim sonuçları verilerini 14 saat boyunca güncellemeyen Anadolu Ajansı’nı eleştirmişti.

Sözeri yazısında şunları kaydetmişti:

"AKP’li olduğu bilinen yorumcuların pek çoğu Ankara ve İstanbul’daki hezimetin faturasını AA’ya daha o gece kesti yanına kampanya dönemi boyunca yalan haber üretmekten, nefret söylemini körüklemekten hiç geri durmayan iktidar medyasını, özellikle de Pelikancı bilinen Sabah-ATV Grubunu da ekledi. Grubun başında bilindiği üzere Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi, aynı zamanda SETA Vakfı Başkanı Serhat Albayrak var. Grubun belediyeden ve devletten aldığı çok büyük ihaleler var... Netice itibariyle medyanın yüzde 90’ından fazlasını kontrol etmenin hiçbir yarar sağlamadığının çok açık görülmesinin yanında Albayrak’ın müptezelliğin zararlarının da kayda geçtiği bir seçimden geçtik ve geçiyoruz. Eldeki vasat kadroyla bu işin sürdürülemeyeceği açık, zaten pek çoğunu krizin de etkisiyle tasfiye hatta kapatılma süreci bekliyor.” (Evrensel)

Öne Çıkanlar