Akşener'in Isparta mitingine izin yok

Akşener'in Isparta mitingine izin yok
Toplantıları ve mitingleri saldırılar ve elektrik kesintileriyle engellenen Meral Akşener'in, Isparta'da 12 Nisan'da yapacağı miting başvurusu Merkez İlçe...

Toplantıları ve mitingleri saldırılar ve elektrik kesintileriyle engellenen Meral Akşener'in, Isparta'da 12 Nisan'da yapacağı miting başvurusu Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Akşener'in hukuk danışmanının ise Cemaat soruşturmasında gözaltına alındığı ortaya çıktı. 

HABER MERKEZİ- MHP’den ihraç edilen bağımsız Isparta Milletvekili Nuri Okutan, yine ihraç edilen Genel Başkan adayı Meral Akşener’i Isparta’da yapılacak mitinge davet etti. Okutan, Akşener’in katılımıyla 12 Nisan’da Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilecek ‘milli iradeye saygı’ konulu toplantı için İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Okutan’ın başvurusu Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmenin ardından reddedildi.

‘İPTAL ETTİKLERİ YASA MADDESİ TRT’YLE İLGİLİ’

Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği ret kararının yasalara uygun olmadığını savunan Nuri Okutan şu açıklamayı yaptı: "Referandumla ilgili 12 Eylül’den sonra düzenlenmiş bir yasa var. Orada TRT’de propaganda usulü var. Yüksek Seçim Kurulu, bu hallerde mecliste grubu bulunan partilere hak tanıyor. İktidar partisinin, muhalefet partisinin TRT’de ne kadar konuşacağına ilişkin haklar tanıyor. Talebimizi reddetmelerine gerekçe gösterilen bu madde. Ben TRT’ye başvurmadım. İptal ettikleri madde TRT ile ilgili. Bu maddeden tutturarak izin vermiyorlar. Bizim başvurumuz böyle değil. Diğer partiler gibi, Muharrem İnce gibi biz de hakkımızı kullanmak istedik. Ben bu ilin milletvekiliyim, halkla toplantı yapmak hakkım. Kanunun maddeleri var. Milletvekilleri açık ve kapalı toplantı yapabilir. Bizim toplantımıza Meral hanım da katılacaktı. İtiraz ettik. Bizim açımızdan iptal yok. 12 Nisan’da programımız Isparta. Kapalı yerde yapacağız, kahvede yapacağız, yolda yapacağız. Mal pazarı da olsa yapacağız. Ama mutlaka yapacağız"

DANIŞMANI GÖZALTINA ALINDI

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener'in hukuk danışmanlarından avukat Nuri Polat'ın "Gülen Cemaati" operasyonu kapsamında gözaltına alındığı ortaya çıktı. "FETÖ'nün avukat yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonla gözaltına alınan Polat'ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alındığı ve halen burada gözaltında tutulduğu öğrenildi. Twitter hesabından Fetullah Gülen'in bir fotoğrafını paylaşan Polat, "Digitürk'ten, kablolu tvden, tivibudan, Türksat'tan attınız, herkül sitesini engellediniz. Ama izlememize engel olamadınız" diye yazmıştı.

 

Öne Çıkanlar