Alibeyköy Barajı'nda üç çocuğun boğulmasına ilişkin davada İSKİ görevlisine 15 yıl hapis istendi

Alibeyköy Barajı'nda üç çocuğun boğulmasına ilişkin davada İSKİ görevlisine 15 yıl hapis istendi
Alibeyköy Barajı'nda boğularak ölen üç kişiyle ilgili yürütülen soruşturma sonrasında iddianame hazırlandı. Savcı, İSKİ görevlisi V.S hakkında ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan hapis cezası istedi.

Artı Gerçek-Alibeyköy Barajı'nda boğularak ölen ikisi kardeş üç çocuğun ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Savcılık, 4.5 yıl önceki olayda görevinden dolayı gerekli önlemleri aldırmadığı iddiasıyla İSKİ Genel Müdürlüğü Avrupa Havza Koruma Şube Müdürü V.S. hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 23 Haziran 2018 günü saat 14.10 sıralarında 11-12 yaşlarında üç çocuğun Alibeyköy Barajı'na girdikleri ve çıkamadıkları belirtildi. Çocuklardan Nurullah Yanar'ın bir vatandaş tarafından çıkarıldığı, hastaneye kaldırıldığı ancak hayatını kaybettiği, diğer iki çocuğun ise baraj suyu dibine battıklarının tespit edildiği kaydedildi. Su altı arama ekibinin ifadelerine göre, diğer iki çocuğun ise görüşün hiç olmadığı, derinliği 5 metre olan karanlık suda el yordamıyla yapılan aramada bulundukları anlatıldı.

DHA’da yer alan habere göre iddianamede, olay yeri inceleme raporunda "Barajın çevresinde, içerisinde ve kayalık yeşil alanda belli mesafelerde kırmızı tabela üzerinde 'Gölete girmek tehlikelidir' ibaresinin yazılı olduğu, fotoğraf ve kamera çekimlerinin yapıldığı ifade edildi. Ölen çocukların babaları Rıdvan Yanar ve Osman Altay'ın ambulans ve dalgıçların çok geç geldikleri ve baraj çevresinde yeterli önlem alınmadığı gerekçesiyle şikayetçi oldukları iddianamede yer aldı.

TABELA OLAYDAN SONRA TAKILDI İDDİASI

Çevre Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı tarafından bilirkişi raporunda, göle girmenin tehlikeli olduğuna dair belirli aralıklarla konulmuş pek çok tabela olduğu ve çeşitli kamu kurumlarına göle girmenin can güvenliği açısından tehlikeli olduğunun belirtildiği broşürlerin dağıtıldığı belirtildi. Ancak şikayetçi babalardan Rıdvan Yanar ise "Tabelaların çok yeni, yıpranmamış, güneş ışığına maruz kalmadığını ve baraj etrafındaki çit ve bariyerlerin de olaydan sonra takıldığının, gerekli önlemlerin olay tarihinde alınmamış olduğunu" belirterek itirazda bulunduğu belirtildi.

İBB RAPORU: İSKİ TEDBİR ALDI

İddianamede, farklı bir İş Güvenliği Uzmanı tarafından da İSKİ sorumlusunun asli derecede, ölenlerin anne ve babalarının ise tali kusurlu olduklarının, ölenlerin kusursuz olduğuna dair rapor verildiği anlatıldı.

İBB Teftiş Kurulu Başkanlığında müfettişinin hazırladığı raporda da, barajlardaki güvenlik ve emniyet hususunda yasal düzenlemelerin bulunmadığı, buna rağmen İSKİ tarafından gerekli tedbirlerin alındığı, bilirkişi raporlarında İSKİ yetkililerinin kusursuz olduklarının belirtildiği, illiyet bağının bulunmadığı şüpheli İSKİ Genel Müdürlüğü Avrupa Havza Koruma Şube Müdürü V.S.'nin 4483 sayılı Memurların Yargılanması Hakkındaki Kanuna tabi olmadığı kaydedildi.

Bilirkişi heyet raporunda ise, İSKİ yetkili müdürlüğüyle birlikte İBB sorumluluğu altında olduğu, her ne kadar uyarıcı levha ve tabelaların, çitlerin konulduğu, broşürlerin dağıtılmış olsa da önlemlerin sürekli olmadığı, zaman zaman kesildiği, zaman içinde yerleşim alanlarının çoğalmasıyla birlikte Alibeyköy Baraj gölünün yerleşim merkezleri içinde kalması nedeniyle göl etrafında yaşayan insanların çocukları için daha fazla risk oluşturduğundan gerekli dikkat, takip ve özenin gösterilmediği belirtildi.

Hatta çevre halkın beslediği hayvanların dahi herhangi bir engelle karşılaşmadan baraj gölüne inebildikleri tespit edildiği kaydedildi.

Raporda, üç çocuğun da kolayca göle inebildikleri belirtilerek şüphelinin zorunlu güvenlik önlemleri hakkında sevk ve organizasyonu yapmadığı, yaptırmadığı, zaman için meydana gelen güvenlik zaaflarının dikkate alınmadığı, zaafların da olaydan sonra giderilmeye çalışıldığı, ancak halen güvenlik açığının devam ettiği ifade edildi.

Şüpheli V.S.'nin gerekli güvenlik önlemlerini zamanın koşullarına göre etkin ve sistemli olarak takip etmeyerek asli kusurlu olduğu, çocukların anne ve babalarının tali kusurlu oldukları ve çocukların ise kusursuz oldukları vurgulandı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar