Alman heyetine görüş engeli

Alman heyetine görüş engeli
Tutuklu HDP’li milletvekilleriyle görüşmelerine izin verilmeyen Alman heyeti uygulamaya tepki gösterdi. HABER MERKEZİ – HDP İstanbul İl Örgütü’nde...

Tutuklu HDP’li milletvekilleriyle görüşmelerine izin verilmeyen Alman heyeti uygulamaya tepki gösterdi.

HABER MERKEZİ – HDP İstanbul İl Örgütü’nde Alman Sol Parti ve Avrupa Parlamentosu üyelerinden oluşan heyet ile HDP yetkilileri ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Alman Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger, AP milletvekilleri Martina Michels, Andrej Hunko, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca ile HDP Parti Meclisi Üyesi Ayşe Berktay katıldı.

YÖNETİCİMİZ VE YÜZLERCE ÜYEMİZ TUTUKLU

Toplantıda konuşan Filiz Kerestecioğlu, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile parti yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce üyelerinin tutuklu olduğunu belirtti.

Referandum sürecine de değinen Kerestecioğlu, "OHAL koşullarında ve var olan bu koşullar altında kampanyanın ve referandumun meşruiyetinin olmadığını her zaman ifade edeceğiz. Ama ‘hayır’ımızın da büyük olduğunu ifade etmek istiyorum" dedi.

‘AMAÇ REFERANDUMA GİDERKEN MUHALEFETİ TOPAL BIRAKMAK’

Alman Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger ise tutuklu Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmek için resmi bir başvuruda bulunduklarını ancak Adalet Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt aldıklarını söyledi.

Riexinger, "2010’dan bu yana Alman Parlamentosu’nda görevliyim. Bu sürede Türkiye’yi bol bol ziyaret ettim. Bu kez Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Selma Irmak ile görüşmek için başvuruda bulundum. Selma Irmak benim ‘kardeş vekilim.’ Başvurumuz reddedildi’ dedi.

RIEXINGER: DAYANIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

"Tutuklamalardaki amaç belli; referanduma giderken muhalefeti topal bırakmak. Bunun hukuk devleti ve demokrasi ile bir alakası yok’’ diyen Riexinger, dayanışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

HUNKO: REFERANDUM İÇİN GÖZLEMCİ YOLLAYACAĞIZ

Sol Partili Avrupa Parlamento Milletvekili Andrej Hunko da, HDP milletvekillerini ziyaret etmelerinin engellenmesine tepki gösterdi.

Referanduma değinen Hunko, gözlemci yollayacaklarını aktardı. Hunko, ‘’Biz Avrupa Konseyi olarak Ocak ayında referanduma ilişkin bir görüşme yaptık ve 16 Nisan'da gözlemci olarak 30 kişilik bir komisyon göndermeyi kararlaştırdık" dedi.

 

Öne Çıkanlar