'Altılı masa' cumhurbaşkanı adayını konuşacak

'Altılı masa' cumhurbaşkanı adayını konuşacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Temmuz 2022 21:51
A+ A-
Pazar günü beşinci kez bir araya gelecek altı muhalefet liderinin gündeminde anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanı adayı olacak.

Seda TAŞKIN 


+GERÇEK- Altı muhalefet partisinin liderleri Pazar günü beşinci kez bir araya geliyor. Masanın gündeminde, seçim sonrasında Anayasa’da yapılması öngörülen değişiklikler ve cumhurbaşkanı adayının da konuşulması bekleniyor.

ORTAK METİN HAZIRLANIYOR

İYİ Parti'nin ev sahipliğinde yapılacak toplantı öncesinde, her partiden üyelerin oluşturduğu Anayasal ve Yasal Çerçeve Hazırlık Komisyonu’nun hazırladığı çalışmanın tamamlanması bekleniyor. Parti kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Sekreteri Serhan Yücel, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu’ndan oluşan komisyon, yürüttükleri çalışmayı büyük oranda tamamladı.Metinde, 'altılı masa' liderlerinin önceki görüşmelerinde belirledikleri ilke, esas ve kuralların Anayasa'ya uygun hale getirilmesi hedefleniyor.   

Yürütülen çalışma ile Anayasa’nın yasama, yürütme ve yargıyı düzenleyen bölümlerinde değişiklikler yapılacak. Bu çerçevede Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakat metninde ilan edilen düzenlemelere yönelik Anayasa’nın 60’a yakın maddesinde değişiklik öngörülecek. Değişiklikler, cumhurbaşkanının görev ve yetkilerinden başbakanlık ve bakanlar kurulunun yeniden hayata geçirilmesinin yanı sıra HSK’nın yapısı, Danıştay ve Sayıştay gibi kurumların yapılandırılması gibi düzenlemeleri kapsayacak.Hazırlanan ortak metin parti liderlerine sunulacak. 

ORTAK ADAY MASADA OLACAK

Masaya gelecek bir başka konu ise ortak aday konusu olacak. Bugüne kadarki görüşmelerde “uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday” konusunda uzlaşılmıştı. Aday konusunda kriterler belirlenmesine rağmen isim konusu netleştirilmişti. Edindiğimiz bilgiye göre cumhurbaşkanlığı adaylık konusu Pazar günkü toplantıda gündeme gelecek ancak aday isminin netleşmesi ile ilgili netleşmiş bir gündem yok.