Antalya'da teleferik faciası: Bir kişi öldü, yedi kişi yaralandı

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabininin parçalanması sonucu bir kişi öldü, yedi kişi yaralandı. Havada asılı kalan 17 kabinede bulunan 96 kişi kurtarıldı, 100'e yakın kişi kurtarılmayı bekliyor.

Artı Gerçek - Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Tünektepe Teleferik Tesisi'nde direklerden birisi devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Çevredekilerin haber vermesi üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri gönderildi.

Bölgeye ulaşan ekipler, 54 yaşındaki Memiş Gümüş'ün öldüğünü, Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Kırgızistan uyruklu Akmaral Abdyldaeva'nın yaralandığını belirledi.

1.jpg

HAVADAKİ KABİNLERDE MAHSUR KALDILAR

Kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki 25 kabinde bulunan 184 kişi mahsur kaldı.

VALİLİK: 96 KİŞİ KURTARILDI

Antalya Valiliği, kentteki teleferik kazası nedeniyle havadaki kabinlerde mahsur kalanlardan 96'sının kurtarıldığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, 07.00 itibarıyla 96 vatandaşın ekiplerce tahliye edildiği belirtildi. Açıklamada, havada asılı bulunan 9 kabinde tahliye çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

BAKAN YERLİKAYA: HELİKOPTERLER HAVALANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00'de Aydın'dan bölgeye ulaşmak için havalandığını duyurdu.

Yerlikaya, kurtarma çalışmalarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Antalya'da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik dağcı helikopterle bölgeye hareket etmiştir. Olaya, Antalya İl AFAD, itfaiye, 112 Sağlık, UMKE, emniyet ve 2 sahil güvenlik helikopteri ile 110 kişiyle müdahale edilmektedir. Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK'tan 30 profesyonel dağcı ekibiyle, Erzurum İl AFAD ve JAK'tan 25 dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir."

aa-20240412-34254510-34254503-antalyada-dusen-teleferik-kabinindeki-1-kisi-oldu.jpg

MUHİTTİN BÖCEK: İPLİ SİSTEM YÖNTEMİYLE KURTARMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bölgeye gelerek kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı

Böcek, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın ardından Antalya Valiliğince hızla kriz masası oluşturulduğunu söyleyerek bütün ekiplerin olay yerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Böcek, "İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya da aradı. Bursa'dan özel gece görüşlü helikopterler de geliyor. Kriz merkezinde bütün arkadaşlarımız el birliğiyle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu anda 25 kabinde 184 vatandaşımız var. İnşallah en kısa zamanda onları da sağlıklı bir şekilde kurtaracağız" dedi.

Kabinde kalan vatandaşların ipli sistem yöntemiyle kurtarmaya çalışacaklarını anlatan Böcek, uzman ekiplerin hepsinin olay yerinde olduğunu ve kazazedeleri sağ salim kurtarmaya çalıştıklarını dile getirdi.

AFAD: 8 KABİNDE 49 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Antalya'daki teleferik kazasında 49 kişinin tahliye edildiğini ve kurtarma çalışmalarının profesyonel ekipler tarafından sürdürüldüğünü bildirdi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatıldığını açıklayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyetinin görevlendirildiğini duyurdu.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Çalışmalara destek vermek üzere Ankara, Erzurum, Bursa ve Afyon'dan 366 arama kurtarma personeli, 6 helikopter ve 1 askeri kargo uçağın, 76 araç ve 6 ambulansın bölgeye görevlendirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Olayda 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 7 vatandaşımız yaralanmıştır. Kurtarma çalışmaları aralıksız devam etmekte olup, asılı kalan 8 kabindeki 49 kişi başarıyla tahliye edilmiştir."

MSB, ASKERİ UÇAK GÖREVLENDİRDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki teleferik kazasında mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarına destek için TSK'ye ait C-130 tipi uçak görevlendirdi.

MSB'den yapılan açıklamada, "Antalya'da meydana gelen teleferik kazası sonrası mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarına katılacak ekiplerin ve ihtiyaç duyulan malzemelerin Erzurum'dan Antalya'ya ulaştırılabilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait bir C-130 tipi uçak görevlendirildi." ifadesine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar