Antep’te milyonluk ‘sokak hayvanları’ ve mama ihaleleri: Köpekler insan artıklarıyla besleniyor

Antep’te milyonluk ‘sokak hayvanları’ ve mama ihaleleri:  Köpekler insan artıklarıyla besleniyor
Antep’in İslahiye ilçesindeki hayvan barınağında çekilen görüntüler, köpeklerin atık yemeklerle beslendiğini ve kötü koşullarda yaşatıldığını ortaya çıkardı. Barınak yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Artı Gerçek - Antep İslahiye’deki hayvan barınağı skandalı, köpeklerin insan artıklarıyla beslenmesinin de ortaya çıkmasıyla büyük tepki çekti. Şehrin 9 ilçe belediyesinde veterinerlik birimi olmaması, sokak hayvanlarının sağlık ve bakım ihtiyaçlarının yetersiz olduğu tartışmalarını gündeme getirdi. Ayrıca, yandaş şirketlere verilen büyük çaplı mama ihalesi ve milyonlarca liralık sokak hayvanları toplama ihaleleriyle birlikte, barınaklardaki kötü koşullar da eleştirildi.

Antep’in dokuz ilçe belediyesinin internet sayfalarında veterinerlik biriminin olmadığı da ortaya çıktı. Bu durum, sokak hayvanlarının sağlık ve bakım ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığına dair endişeleri artırdı.

'BÖLGE HAYVANLAR İÇİN GÜVENLİ DEĞİL'

İslahiye Hayvan Barınağı’nda yaşanan olaylar ve ortaya çıkan olumsuz görüntülerle ilgili Munzur Press’e konuşan Avukat Kübra Oktay, barınağın yakınında çıkan yangın hakkında ve hukuki süreçlere dair bilgi verdi.

Oktay, yangının barınağın içinde değil, kenarında çıktığını ve müdahale edilerek barınağa sıçramadan kontrol altına alındığını belirtti. Yangının çıktığı gün bölgede başka yerlerde de yangınlar olduğunu öğrenen Oktay, “Bu bölge eski bir çöplük ve halen kimyasal maddeler ve metan gazı barındırdığını öğrendik. Bu da sık sık yangın çıkmasına sebep oluyor. Bölgedeki bu tehlike hayvanların yaşamı ve sağlığı için ciddi riskler taşıyor” dedi.

adsiz-tasarim-1.jpg
Avukat Kübra Oktay

İslahiye Barınağı’nın aslında bir gönüllü tarafından kurulduğunu belirten Avukat Oktay, gönüllü zamanla bu yükün altından kalkamayınca barınağın belediyeye devredildiği söylendi bize. Ancak, barınağın hala bir ruhsatının olmadığını ifade eden Oktay, “Mevzuata göre, böyle tehlikelere açık bir alanda hayvan barınağının olmaması gerekiyor. Orman Bakanlığı’nın da bu alana ruhsat vermemesi gerekiyor,” dedi. Polis merkezine yapılan şikayet sonrası da barınağın bu koşullarda devam edemeyeceğinin ortaya çıktığını belirtti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin sahipsiz hayvanlar için yaptığı büyük bütçeli ihalelere dikkat çeken Oktay, bu ihalelerin nasıl kullanıldığının sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer gerçekten bu kadar yüksek miktarda mama ve toplama ihaleleri yapıldıysa, Belediye’nin sahipsiz hayvan kayıt defterlerini incelemek gerekir. Bu kayıtlar tutulmamışsa, görevi ihmal suçundan yargılanmaları gerekebilir. Ayrıca, ilçelerden toplanan hayvanların belgelerinin ve tespit formlarının da araştırılması gerekir” dedi.

Suç duyurusu sonrası başsavcılığın konuyu ciddiyetle ele aldığını ve olay yerinde fotoğraf ve video kayıtlarıyla delil tespiti yapıldığını ifade eden Oktay, “Bu gibi durumlarda savcılar genellikle delil tespitine yanaşmazlar ama bu sefer bilgi edinme başvurusu üzerine talimat verildi. Bu, delil karartmanın önlenmesi için çok önemliydi” dedi. Ayrıca, çalışanların belediye çalışanı mı yoksa taşeron mu olduğunun da tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

'BARINAK DEĞİL SÜRGÜN YERİ'

İslahiye Barınağı’nda çalışan yedi kişinin hayvan bakımı konusunda yeterli eğitime sahip olmadığını ve yerel halkın bu kişilerin odun yakarak yangın çıkarma gibi uygunsuz davranışlarda bulunduğunu iddia ettiğini belirten Oktay, “Bu çalışanların buraya ne şekilde yerleştirildiği, eğitim alıp almadıkları araştırılmalı. Burasının sürgün yeri olduğu söyleniyor, bu da kabul edilemez” dedi. Barınakta her gün birçok hayvanın öldüğü yönünde ciddi iddiaların bulunduğunu ve ellerindeki görüntülerin de bu iddiaları doğruladığını söyleyen Oktay, hayvan hakları ihlallerinin önlenmesi için etkin bir yargı sürecine ihtiyaç olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu canları kurtarmanın yolu hukuk yoludur, mevzuattır. Yasa değişikliğinin engellenmesi ve barınaklardaki gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması için biz hukukçuların daha aktif rol alması gerekiyor,” dedi.

Meslektaşlarına seslenerek, hayvan haklarının savunulması için daha fazla avukatın bu alanda çalışması gerektiğini vurgulayan Oktay, hayvan haklarıyla ilgili basında yer alan yanlış bilgilere ve dezenformasyona da dikkat çekerek medyanın bu konuda sorumlu davranması çağrısında bulundu.

'BARINAK DEĞİL, RUHSATSIZ GEÇİCİ BİR TOPLAMA ALANI'

Gönüllülerin ve avukatların barınağı ziyareti sonrasında çekilen videolarda, köpeklerin kötü koşullarda yaşadığı ve insan artıklarıyla beslendiği anlaşıldı. Bu durum, hayvanseverlerin tepkisini çekerken, barınak sorumlusu Bekir Şentürk eleştirilere yanıt verdi.

Kurduğu alanın bir barınak değil, gönüllülerin desteğiyle oluşturulan geçici bir toplama merkezi olduğunu belirten Şentürk, “Askeri çadırlarla kurulan bir toplama alanı. Barınak değil. Gönüllü insanların desteğiyle burayı kurduk. Belediye başkanı bize yedi personel verdi, ancak bunların sadece ikisi gerçekten vicdanlı ve merhametli. Diğerleri ise buraya sürgün edilenler. Doğru düzgün iş yapmıyorlar” dedi. Barınağın ruhsatsız olduğunu belirten Şentürk, “Depremden sonra Milli Parklar ruhsat vereceklerini ve bir krokisini çizeceklerini söylediler. Buranın yaşanılabilir bir merkez haline gelmesini en çok isteyenlerden biri benim. Milyonlarca liralık mama ve sokak hayvanları ihalesi yapılmış. Eğer gerçekten böyle bir yolsuzluk varsa, ben de elim taşın altına koyarım. Burada adaletsizlik var” şeklinde konuştu.

KOŞULLAR YETERSİZ, İYİLEŞTİRME ŞART

Gaziantep Barosu Hayvan Hakları Merkezi’nden bir avukat, şehirdeki hayvan barınaklarının mevcut durumu ve iyileştirme gereksinimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Gaziantep’teki hayvan barınaklarının hem fiziki koşullarının hem de operasyonel süreçlerinin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten avukat, barınakların iyileştirilmesi için acil adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Gaziantep’te, belediye tarafından yönetilen hayvan barınaklarının, hayvanların tedavi ve rehabilitasyonları için yeterli donanıma sahip olmadığını belirten avukat, barınaklarda görev yapan veteriner hekim ve teknikerlerin sayısının da yetersiz olduğunu söyledi. Avukat, “Barınaklarda toplamda sadece dört veteriner hekim ve altı veteriner tekniker bulunuyor. Bu sayı, mevcut hayvan nüfusunu etkin bir şekilde yönetmek için yeterli değil” dedi.

Kapasite sorunlarının da barınaklarda büyük bir problem teşkil ettiğini vurgulayan avukat, “Mevcut barınaklar, yaklaşık 400 köpek ve 200 kediye kadar barınma imkanı sunuyor. Ancak, alanların yetersizliği nedeniyle, genellikle 30 köpek için uygun olan bir alanda 70 ila 100 köpek bulunuyor. Bu durum, hayvanların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiliyor ve sağlıklarını tehlikeye atıyor” ifadelerini kullandı.

İLÇELERDEN KÖTÜ İHBARLAR GELİYOR

Barınakların yetersiz koşullarının gönüllüler tarafından da sıklıkla rapor edildiğini belirten avukat, Oğuzeli ve İslahiye gibi ilçelerinden gelen kötü ihbarların sıklıkla kendilerine ulaştığını söyleyerek, “Bu ilçelerde uygun bakım tesisleri yok ve köpekler genellikle ya dağ başına terk ediliyor ya da büyükşehir sınırlarına bırakılıyor. Bu da Büyükşehir Belediyesi’nin bu hayvanları toplamak zorunda kalmasına neden oluyor. Hayvanların bu şekilde tecrit edilmesi kabul edilemez” dedi.

3 YILDA 112.5 TON MAMA İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Barınakta yaşanan skandaldan sonra, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin sokak hayvanlarına yönelik mama ve bakım ihalelerini de mercek altına aldık. Belediyenin sahipsiz hayvanlar için büyük bütçelerle yaptığı mama ve toplama ihalelerinin nasıl kullanıldığı ise belirsiz.

Şahinbey Belediyesi, sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 12 Haziran’da 42 tonluk mama ihalesi gerçekleştirdi. Doğuş Hayvan Sağlığı Ürünleri ve Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından kazanılan ihalede, 15 kilogramlık paketler halinde 800 adet kedi maması ve 2000 adet köpek maması temin edilecek. İhalenin toplam bedeli 1.034.800,00 TL olarak belirlendi. Bu miktarda mama ihalelerine rağmen hayvanların neden atık yemek yemeye zorlandığı ise merak konusu.

adsiz-tasarim-3.jpg

Şahinbey Belediyesi, 15 Mart 2023 tarihinde de 42 ton kedi ve köpek maması ihalesi gerçekleştirmişti. Yaklaşık maliyeti 1.303.340,00 TL olarak belirlenen ihale, 814.400,00 TL bedelle sonuçlanmıştı. 27 Nisan 2022 tarihinde yapılan 28,5 tonluk kedi ve köpek mama alım ihalesi de 328 bin TL bedelle aynı şirket tarafından alınmıştı.

26 MİLYONLUK SOKAK HAYVANLARI İHALESİ

Antep ili ve ilçelerindeki sokak hayvanlarının toplanması ve bakım hizmetlerini kapsayan 2023-2024 yıllarını içeren bir ihale daha sonuçlandı. Toplam maliyeti 26 milyon 649 bin 472 TL olan ihalenin kapsamında, 12 ay boyunca sunulacak hizmetler ve temin edilecek ekipmanlar belirlendi. Bu kapsamda, 11 adet çift kabin kamyonet, 1 adet hayvan ambulansı, 3 adet traktör, 1 adet kepçe, 174 kalem veterinerlik ilaç ve sarf malzemesi ve 74 adet personel bulunuyor.

adsiz-tasarim-4.jpg

YENİ İHALELER YOLDA

Antep Belediyesi, sokak hayvanlarının nakil, kontrol, aşı, kısırlaştırma, küpeleme ve rehabilitasyon işlemlerini kapsayan yeni bir ihale açtı. 15 Nisan 2024 tarihinde yayınlanan ihalenin sonuçları henüz açıklanmadı. İhale kapsamında, 10 adet çift kabin kamyonet, 1 adet hayvan ambulansı, 2 adet traktör, 105 kalem veterinerlik ilaç ve sarf malzemesi ve 68 adet personel alınacak.

ÖNCEKİ YILLARDA BENZER İHALELER

Belediye, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarında da benzer ihaleler gerçekleştirmişti. Bu süreçte, toplamda 11 milyon 322 bin TL’lik harcama ile aynı şirketlere “sahipsiz sokak hayvanlarının toplanması hizmeti” ihalesi verildi. Ancak bölgede hayvan hakları çalışmaları yapan avukat ve aktivistler, bu büyüklükte ihaleleri karşılayacak oranda bir bakım yapılmadığı kanaatinde.

'TOPLAMA VE MAMA İHALELERİYLE PARA KAZANIYORLAR'

Sokak köpeklerinin uyutulma adı altında katledilmesini öngören yasayı, Ankara’nın Sakarya Caddesinde 28 gündür sürdürdükleri nöbet ile protesto eden hayvan hakları aktivistlerinden Yaşam için Yasa İnisiyatifi bileşeni ve yerel hayvan koruma görevlisi Güliz Gündüz de, Antep barınağında ortaya çıkan görüntüler üzerine konuyu gündemine aldı.

adsiz-tasarim-2.jpg
Aktivist Güliz Gündüz

Yangının gerçekleştiği gün Sakarya’daki eylemde konuşan Gündüz, hayvan hakları aktivistleri olarak, gittikleri her barınakta aynı korkunç manzaralarla karşılaşmaktan bıktıklarını, barınaklarda hayvanların kendi dışkılarının içinde, hastalıktan ve açlıktan ölümü beklerken çekilen görüntülerin artık dayanılmaz hale geldiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Hayvanların ne halde olduğunu kendi gözlerinizle görün. Barınakları kapatmak, hayvanları ölüme terk etmek ve onlara çeşitli işkenceler yapmak demektir. Buna sessiz kalmamalıyız. Bayramlarda barınakları ziyaret edin. O hayvanlar, susuzluktan ve açlıktan ölüyorlar. Yıllardır bu durumu söylüyoruz, ancak hiçbir görevini yerine getirmeyen yetkililer şu anda hayvanları toplayıp bu ölüm barınaklarına kapatacaklar. Bunu kabul etmiyoruz. Biz sürekli barınakları ziyaret ederek hayvanların sesi olmaya çalışıyoruz. Devlet, bu koşulları sağlamak zorunda. Sağlayamıyorsa da bu sorunları çözmek için bir yol bulmak zorunda. Sürekli hayvanları topluyorlar. Bu işten para kazandıklarını bilin. Toplama ve mama ihaleleri açıyorlar ve bu paraların nereye gittiği belirsiz. O videolara bakın, hayvanların önünde mama mı var yoksa insan artıklarından kalma pislik içinde olan yemekler mi var? Bu paralar nereye gidiyor? Uyanın artık, bu hayvanları neden toplamak istiyorlar? Çünkü bundan para kazanıyorlar. Barınak ihaleleriyle, toplama ihaleleriyle yandaşlarına para kazandırıyorlar. Hayvanların boğazına yapıştılar. Buna izin vermeyeceğiz” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar