AP Türkiye Raportörü Amor: AB üyeliği için Kavala, Demirtaş ve HDP'li başkanları bırakın

AP Türkiye Raportörü Amor: AB üyeliği için Kavala, Demirtaş ve HDP'li başkanları bırakın
Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Sanchez Amor, İsveç'in NATO üyeliği ile Türkiye'nin AB'ye katılımı arasında kurulmaya çalışılan bağı doğru bulmadığını söyledi: "Katılım sürecine dönmek istiyorlarsa ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorlar."

Artı Gerçek - Avrupa Parlamentosu'nun (AP) İspanyol Sosyal Demokrat Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, İsveç'in NATO üyeliği ile Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği arasında bağ kurulmasını yanlış bulduğunu söyledi. Amor, Türkiye'nin AB üyeliğinin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu ifade etti.

İnsan hakları savunucusu ve iş insanı Osman Kavala, HDP'nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'li belediye başkanlarının serbest bırakılması, LGBTİ+ bireylerin haklarının tanınması ve basın özgürlüğünün sağlanması gerektiğini söyleyen Sanchez Amor, vize serbestisi sağlanması konusunun da Türkiye'ye bağlı olduğunu belirtti. Amor, AP'nin Gümrük Birliği'nin modernizasyonu görüşmelerinin başlamasına ise karşı olmadığını, ama bunda da ilke ve değerlerin önem taşıdığını söyledi.

'TÜRKİYE KENDİ KENDİNİ BU DURUMA SOKTU'

DW Türkçe için gazeteci Kayhan Karaca'nın sorularını yanıtlayan Amor, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasına ilişkin sağlanan anlaşmaya dair değerlendirmesinde, "Türkiye açısından bu konuda kolay bir çıkış söz konusu değildi. Türkiye kendi kendini bu duruma soktu. Herkes biliyor ki İsveç'in üyeliğini geciktirmek, Rusya'nın askeri gündemine yardım etmekten başka bir şey değil. Bu kadar basit. Belki de bu yüzden Azov tutukluları konusunda kimi jestler yaptılar" dedi.

'ÜYELİĞİN KESTİRME YOLU YOK, KOPENHAG KRİTERLERİNE UYMAK ZORUNDASINIZ'

Amor, İsveç'in NATO üyeliği ile Türkiye'nin AB üyeliği perspektifi arasındaki paralelliğin AP kulislerine nasıl yansıdığını şöyle anlattı:

"İsveç'in NATO üyeliği ile Türkiye'nin AB üyeliği arasında bağ kurulmasını desteklemem mümkün değil. Bunlar doğası gereği, jeopolitik ve politik açıdan, iç siyaset açısından tamamen iki ayrı dünyadır. NATO demokrasilerin askeri kulübüdür. AB ise demokrasiler kulübüdür. Tam anlamıyla demokrasi değilseniz AB üyesi olamazsınız. Bunun kestirme yolu yoktur. Kopenhag kriterlerine uymak zorundasınız. Katılım süreci; ilkeler, değerler ve bunlara uyumla ilgilidir. Dolayısıyla bu bağı kurmak hatalı bir adım oldu düşüncesindeyim. Katılım sürecini yeniden canlandırmak istiyorsanız yapacağınız tek şey kriterlerle uyum sağlamaktır. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorlar."

'KAVALA, DEMİRTAŞ, HDP'Lİ BAŞKANLAR, LGBTİ AKTİVİSTLERİ...'

Amor, "Yıllardır söylüyorum, jeopolitik duruşunuz AB katılım süreciyle ilgili bir konu değildir. Türkiye ile birçok alanda iş yapabiliriz. Fakat üyelik ilke ve değerlerle ilgili bir konudur" diyerek siyasi tutuklulara diklat çekti:

"Katılım sürecine yeniden dönmek istiyorlarsa ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorlar. Kavala'yı, Demirtaş'ı ve HDP'li belediye başkanlarını serbest bırakın, HDP belediye başkanlarına görevlerini iade edin, LGBT aktivistlerine yönelik baskıyı sonlandırın, medya özgürlüğüne karışmayın, medyaya ve sosyal medyaya ceza kesmeyi durdurun. Hepsini biliyorlar, çünkü dünyadaki tüm insan hakları kuruluşları bunları yıllardır söylüyor."

SÖYLEŞİNİN TAMAMI

Öne Çıkanlar