Araçlara ‘alkol kilidi’ takılacak

Araçlara ‘alkol kilidi’ takılacak
Yayınlanma:
A+ A-
Trafik güvenliğinin artırılmasına ilişkin Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeler arasında 'alkol kilidi' uygulaması da yer aldı.

Artı Gerçek - Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan yeni yönetmeliklerde yeni nesil trafik güvenliği önlemlerine ilişkin bazı ayrıntılar dikkat çekti.

Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunların Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerinin Tip Onayı ve Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin İdari Şartlar Hakkında Yönetmelik, Acil Durum Şeritte Tutma Sistemlerine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Alkol Kilidi Kurulum Ön Hazırlığına İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik ile Sürücü Dalgınlık ve Dikkat Uyarı Sistemine İlişkin Motorlu Araçların Tip Onayı Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin Çarşamba günkü mükerrer sayısında yayımlandı.

2024'TE BAŞLAYACAK

Buna göre, yeni araçlarda acil durum şeritte tutma sistemi, alkol kilidi kurulum ön hazırlığı, sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı sistemi zorunluluğuna ilişkin mevzuat uygulanacak. Mevzuatın yürürlüğe gireceği tarih 7 Temmuz 2024 olarak belirlendi.

Araçlara takılan alkol kilitleri, belirli bir sınırı aşan alkollü sürücülerin araç kullanmasını önleyerek trafik güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Raporlara göre aşırı alkol Avrupa’daki tüm karayolu ölümlerinin yaklaşık yüzde 25’ine denk geliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar