Aram Tigran şarkılarıyla anıldı

Aram Tigran şarkılarıyla anıldı
Ömrünü Kürt müziğine veren sanatçı, ölümünün 10’uncu yılında şarkılarıyla anıldı.

Bestelediği ve derlediği türkü ve şarkılarla Kürt halk müziğine ömrünü veren sanatçı Aram Tigran, hayatını kaybedişinin 10’uncu yılında Diyarbakır’da düzenlenen etkinlikte şarkılarıyla anıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, MA Müzik Akademisi ve Laleş Sanat Merkezi tarafından organize edilen anma etkinliği Kültür Kongre Merkezi Çand Amed Salonu'nda gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu anma programının açılış konuşmasını yapan Kemal Ulusoy, bütün ömrünü Kürt halkının mücadelesine adayan Aram Tigran’ı saygıyla andığını söyledi.

Ulusoy, vasiyetine rağmen Diyarbakır’da toprağa verilmesine izin verilmeyen Aram Tigran’ın bu kentte eserleriyle yaşadığını kaydetti. Ardından söz alan Laleş Kültür Sanat Merkezi Yöneticisi Celal Eki ise Kürt ve Ermeni halkının ortak değeri olan Aram Tigran’ın sanatını cümlelere sığdırmanın imkansız olduğunu söyledi. Ekin, Aram Tigran’ın, stranlarıyla Kürt ve Ermeni halkının kalbinde yaşadığını söyledi.

Konuşmaların Ardından MA Müzik Akademisi ve Laleş Sanat Merkezinde yer alan müzisyenler Aram Tigran’ın eserlerini seslendirdi. (M:A)

 

Öne Çıkanlar