Askeri nizamı kabul etmeyen kadın mahpuslar hücre cezası aldı

Askeri nizamı kabul etmeyen kadın mahpuslar hücre cezası aldı
Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere dayatılan uygulamalar 12 Eylül’ü aratmıyor. Tarsus Kadın Cezaevi'nde 100 kadın mahpusa, ‘askeri nizamı’ kabul etmedikleri için disiplin cezası verildi.

Bahar KILIÇGEDİK


ARTI GERÇEK - 15 Temmuz darbe girişimin ardından OHAL ilan edilmesi ile birlikte cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülere yönelik kötü uygulamalar da arttı. Bakanlık tarafından, yetkileri arttırılan cezaevi idareleri tutuklu ve hükümlülere askeri nizamı dayatıyor. Tek sıra halinde yürüyüş, ayakta sayım alma, askeri künye okur gibi tutukluların kendilerini tanıtma, tek tip kıyafet uygulaması gibi dayatmalar akıllara 12 Eylül dönemini getiriyor.

Bu uygulamalara karşı çıkan tutuklu ve hükümlüler çeşitli cezalara çarptırılıyor.  Görüş, iletişim yasağı ve hücre cezaları gibi disiplin cezaları bunların başında geliyor. Birçok cezaevinde bu dayatmaları kabul etmeyen tutuklu ve hükümlülerin şiddet gördüğü avukatları ya da aileleri tarafından her defasında dile getiriliyor.

100 KADIN TUTSAK DİSİPLİN CEZASI ALDI
Elazığ, Osmaniye ve Tarsus cezaevlerinden bu yönlü hak ihaleleri haberleri geliyor. 2017 yılının sonunda Elazığ cezaevi idarenin dayatmalarına karşı kadın tutukluların açlık grevini başlatmaları ile gündeme gelmişti. Osmaniye Cezaevi’nde ise tutuklar dayatmalara karşı çıktıkları için gardiyanların saldırılarına maruz kalmıştı. Cezaevlerinde yaşanan hak ihaleleri ile ilgili tartışmalar devam ederken, bu yönlü bir haber de Tarsus Cezaevinden geldi. Tarsus cezaevinde 100 kadın mahpus, askeri nizamda sayım vermedikleri için disiplin cezaları aldı.  Hücre cezası alan mahpuslara 3 ay da görüş yasağı verildi.

ASKERİ DİSİPLİN CEZAEVLERİNE GÖNDERİLEN TALİMATA DAYANDIRILIYOR


Cezaevi idaresi mahpuslara yönelik bu dayatmalarını, Cezaevleri Tevfikevleri Müdürlüğü yazılı talimatına dayandırdı. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nün cezaevlerine gönderiği yazıda, "Ceza İnfaz Kurumlarında Sayımlar konulu yazı gereğince; personele yönelik saldırı ve rehin alma gibi eylemleri önlemek amacıyla, sayımlar odanın alt katında tüm hükümlü ve tutuklular belli bir nizamda ve ayakta görülecek şekilde alınır" ifadeleri yer aldı.

"CEZAEVİ İDARESİ SUÇ İŞLİYOR"
Kadın mahpuslara verilen disiplin cezasına itiraz eden avukat Gülşen Özbek,  cezaevinde dayatılan uygulamaları Artı Gerçek’e değerlendirdi. Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaklaşık bir aydır ayakta askeri nizamda sayım verilmesinin dayatıldığını ifade eden Özbek, "Cezaevi müdürlüğü bu uygulamayı Cezaevi ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nün yazılı talimatına dayandırmaktadır. Gelen yazılı talimatta tutuklu ve hükümlülerin cezaevi personeli dönük gerçekleştirebileceği rehin alma ve saldırı durumlarını önlemek için ayakta sıraya dizilmiş vaziyette sayımın yapılması talimatı verilmiştir. Öncelikle ayakta ve askeri nizamında sayım yasaya açık olarak aykırıdır. Ceza infaz kanununa göre sayım esnasında insanlık onurunun korunması esas alınmalıdır diye belirtilmektedir. Bu uygulama esasında insanlık onuruna saldırıdır. Bu yönüyle verilen talimat da yasaya aykırı olup görevi kötüye kullanmadır. Bu bağlamda hukuka aykırı bir talimatı uygulayanlar  da suç işlemektedir" dedi.


"KADIN TUTSAKLAR TEHDİT ALTINDA"
Şu ana kadar 100 tutsağa hücre cezası veya ziyaretçi kabulden yoksun bırakma şeklinde disiplin cezaları verildiğini ifade eden Özbek, "Uygulama devam ettiğinden ileriki süreçlerde bu yönlü daha ağır disiplin cezalarının uygulanacağı görülmektedir. Kadın tutsaklar sabah ve akşam yapılan sayımlardan dolayı can güvenlikleri bulunmamaktadır. Çünkü her sayım esnasında içeriye fazla sayıda personel ile girilmekte ve askeri nizama geçmeleri yönünde uyarılar yapılmaktadır. Tarsus Cezaevinde saldırı ihtimali dahi var. Tutsaklara dönük tehditvari yaklaşıyorlar" diye konuştu.

"BİTLİS’TE TUTSAKLARA SALDIRI OLDU"
Mahpuslara yönelik bu uygulamaların sadece Tarsus Cezaevi ile sınırlı olmadığını belirten Özbek, başka cezaevlerinden de benzer haberler geldiğini söyledi. Birçok cezaevinde askeri nizamın dayatıldığını ifade eden Özbek, "Bitlis te de tutsaklara saldırı oldu. Yarın heyet olarak Bitlis’e gitmeyi düşünüyoruz. Cezaevlerinde tutsaklara yönelik gelişen bu saldırılar oldukça tehlikeli bir boyutta. Bu anti demokratik uygulamaların bir an önce son bulması gerekir" dedi.  Özbek, cezaevleri tarafından verilen disiplin cezalarına da itiraz ettiklerini belirtti.

Öne Çıkanlar