Askerler tarafından öldürülen Dereli'nin oğlu: Bize biber gazı atıldı, silahla ateş edildi

Askerler tarafından öldürülen Dereli'nin oğlu: Bize biber gazı atıldı, silahla ateş edildi
'Valilik açıklamasında, Dereli'nin evinin uzağında olduğu söyleniyor. Evinin uzağındaki bir insanı vurma hakkı mı var güvenlik güçlerinin?'

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi Duranlar Köyü'nde yaşayan Şerali Dereli, 29 Ekim günü operasyona çıkan askerler tarafından evine 50 metre mesafedeki ahırına yakın bir noktada atlarıyla birlikte öldürüldü.

Hakkari Valiliği'nden günler sonra yapılan açıklamada, Dereli’nin ‘dur’ ihtarına uymadığı için vurulduğunu iddia edildi. Artı TV'de yayınlanan Haber Peşinde programında Erk Acarer'e bilgi veren Dereli'nin oğlu Sultan Ali Dereli, valiliğin açıklamasını yalanladı. Babasının öldürüldüğü sırada aile olarak evde olduklarını belirten Ali Dereli, uzun süre cenazeyi alamadıklarını ve askerlerin tehditlerine maruz kaldıklarını anlattı.

CENAZEYİ ALMAK İSTEYEN AİLEYE BİBER GAZI 

Ali Dereli, yaşananları şöyle aktardı:

"Babam atını almaya yukarıya gitmişti, silah sesleri geldi. Daha sonra zırhlı araçlarla kapıya gelen askerler, 'Yukarıda çatışma çıktı, askerimizi almak için yukarı çıkacağız' dediler. Biz beklemeye devam ettik ancak babam gelmedi. Tedirgin olduk, babamın olduğu yere tekrar gittiğimizde daha sert bir tavırla karşılaştık. Komutan, 'Askerime bir şey olursa köyü başınıza yakacağız' diye tehditler savurdu. 

Akşam saatlerinde etrafını askerlerin çevirdiği şekilde babamın cenazesine ulaştık. Babamı, atın vurulduğu yerden 150 metre kadar yukarıya çekmişler. Cenazeyi almak istediğimiz için bize biber gazı sıkıldı, silahla ateş edildi."

'EVİNİN UZAĞINDAKİ BİR İNSANI VURMA HAKKI MI VAR?'

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede de, Şerali Dereli'nin atının vurulduğu yerden 150 metre kadar yukarıya götürüldüğüne dikkat çekerek, otopsi raporuna ilişkin şüphelerini aktardı.

"Dereli, atın olduğu yerden yukarıya çıkarılıyor. Sınırdan geliyordu, başka bir şey vardı süsü vermek istediler" diyen Dede, valiliğin açıklamasına hatırlatarak şöyle dedi:

"Valilik açıklamasında, Dereli'nin evinin uzağında olduğu söyleniyor. Evinin uzağındaki bir insanı vurma hakkı mı var güvenlik güçlerinin? Valilik, Dereli'nin suç kaydı bulunduğunu belirtiyor. O zaman, Türkiye'de suç kaydı olan bütün insanları güvenlik güçleri öldürebilir?"

Ön otopsi raporunda Dereli'nin beyin kanaması geçirdiğinin kaydedildiğini belirten Dede, "Yapılan otopsi bize güven vermiyor. Devlet tek bir akılla; olayları örtbas etme üzerine çalışıyor. Valilik, kamuoyu baskısı üzerine 5 gün sonra açıklama yapıyor. 11 saat bir cenaze neden bekletiliyor? Bu iktidar, Kürt sorununu demokratik yoldan çözmek istemiyor. 'Tarlanızda, bahçenizde de olsanız ben sizi vururum, vuranları da ödüllendiririm' diyor."

Programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Öne Çıkanlar