Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker beraat etti

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker beraat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Sosyal medya paylaşımları dolayısıyla hakkında dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Başkanı Turgut Öker, ilk duruşmada beraat etti.

Artı Gerçek - Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker hakkında, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek "terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Alevi örgütleri temsilcileri, yazarlar Mehmet Kabadayı ve Erdal Yıldırım, sanatçı Metin Karataş ile çok sayıda kişi takip etti.

ÖKER'İN SAVUNMASI

Duruşmada söz verilen Turgut Öker, uzun yıllar boyunca Avrupa’da yaşandığını, Alevilerin örgütlenmeleri için sorumluluk üstlendiği söyledi. Öker, "Genel başkanlık yaptım. Türkiye’yi yöneten bütün başbakanlar ile iletişim kurdum. Kamuoyu beni, Alevi toplumunun sesini dünyaya duyurmak ile bilir. Alevi örgütlenme mücadelesi terör ile hiçbir şekilde bağdaştırılamayacak kadar büyüktür. Alevi öğretisinde terör, şiddet yoktur. Alevi toplumunun hakkını savunduğumuz için dava açılacaksa hiçbir savunmamız yok. Meşru mücadelemiz ile terör bağlantısı kurmak gerçekle bağdaşmamaktadır” dedi.

"İTİRAFÇI ALMANYA'DA CEZA ALDI"

Kendisi hakkında ihbarda bulunan Mehmet Sağır adlı kişinin Almanya’da ceza aldığını aktaran Öker, "Alman kanalları bu şahsı ‘ajan’ diye teşhir etti. Bu kadar düşman bir insanın kin ve nefretinin delil olarak sunulmasını utanç olarak görüyorum. İddianamede bu ihbara yer verilmesi üzüntü vericidir. Alevilerin bunca yıl uğradığı hak ihlallerini teşhir etmemiz kadar doğal bir şey yok” ifadelerini kullandı. Öker, iddianamede yer alan sosyal medya paylaşımları ile ilgili olarak da, "Adıma birkaç tane açılmış sosyal medya hesabı var. Gerekli şikayette bulundum ama hala açık duran hesaplar var” dedi.

BERAAT KARARI

Savcılık, esas hakkındaki mütalaasında sosyal medya paylaşımlarının cebir ve şiddeti övmediğini belirterek, Öker’in beraatını istedi.

Avukat Nimet Acar ise, ihbarcı şahıs hakkında Almanya’da yapılan şikayetlere işaret ederek, "Müvekkilim Avrupa Alevi örgütlenmesinde yıllardır ciddi emekleri olan birisidir. Söz konusu sosyal medya hesaplarının kendisine ait olmadığını belirtmiştir. İddianamedeki paylaşımlar incelendiğinde propaganda unsurlarının taşınmadığı görülmektedir. beraatini talep ediyoruz” talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, delil yetersizliğinden beraat kararı verdi. (MA)

Öne Çıkanlar