Avukat İnegöllü: Uluslararası koruma başvurusu alınan müvekkilim kaçırılarak GGM'ye götürüldü

ÇHD üyesi Avukat Duygu İnegöllü, uluslararası koruma başvurusu alınan müvekkilinin sivil giyimli iki kişi tarafından kaçırılarak, geri gönderme merkezine götürüldüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Duygu İnegöllü müvekkili ile birlikte Çankırı İl Göç İdaresine uluslararası koruma başvurusu yapmak üzere gittiği sırada göç idaresindeki görevliler müvekkilini alıkoydu.

‘BİZİ BEKLETİP POLİSİ ARADILAR’

Yaşadıklarını derneğin sosyal medya hesabından videoyla duyuran İnegöllü, şunları söyledi:

“Müvekkilim el yazısıyla dilekçesini yazmış ve sığınmak istediğini söylemişti. Etnik kökeni sebebiyle ülkesinde tehlike altında olduğunu söylemektedir. Biz, başvuruyu yapmak için geldiğimizi söyledik. ‘İşlemleri başlatıyoruz’ deyip dilekçelerimizi, kişinin pasaportunu aldıktan sonra bizi bekletmeye başladılar. 50 dakikaya yakın bekletildikten sonra öğle arasına girince daha ne kadar bekleyeceğimizi sormak üzere memurun bulunduğu odaya girdim. Odaya girdiğimde memur bana, polisi aradıklarını, benim beklememe gerek olmadığını, kişinin başvurusunu almayacaklarını söyledi. Bunun yapılamayacağını söyledim. Kişi hakkında daha önce alınmış ve uygulanmamış bir sınır dışı kararı olduğu, geri gönderme merkezinden serbest bırakıldığı ama imza yükümlülüğünü kaçırdığı söylendi. Bunların hiçbiri uluslararası koruma başvurusunu yapmaya engel değildir.”


‘MÜVEKKİLİM BENDEN KAÇIRILDI’

Müvekkilinin başvurusunun alınması gerektiğini belirttiği görevlinin kendisine, “Çok istiyorsa geri gönderme merkezinde bir daha yapsın” yanıtı verdiğini belirten İnegöllü, şöyle devam etti:

“Ben de bunu kabul etmediğimi evraklarımın evrak kayıttan geçirilmesi gerektiğini söyledim. Dilekçemizin kabul edilmemesinin hukuka aykırı olduğunu, Türk Ceza Kanunu kapsamında bir ceza olduğunu ilettim kendilerine. Büyük bir tartışmayla birlikte ancak başvuruyu iletebildik. Başvurunun alınmasıyla birlikte müvekkilim uluslararası koruma başvurusu sahibi olmasına rağmen sivil bir araç ve sivil giyimli iki kişi tarafından benden kaçırıldı. Rastlantı eseri bu sivil aracın nerede olduğunu bir anda bulup peşlerine düştüğümde geri gönderme merkezinde olduklarını gördüm. Müvekkilime göç idaresinde kendi de gidebileceğini burada işlemlerin yürütülmediğini söylemiştim. Orada tutulmaya devam ettik.”

‘SERBEST BIRAKILSIN’

Göç idaresinin hiç kimseyi yakalama hakkı olmadığını ifade eden İnegöllü, şu çağrıyı yaptı:

“Bu resmen avukatlarla, onların yapmaya çalıştığı görevle dalga geçmektir. İşlemlerin yürütülmemesi suçtur. Kişiler ülkemizde yasal hale gelmeye çalışıyorlar. Onların yasal hale gelmesi bizim ülkemiz için de iyi bir şey. Parmak izlerinin olması, kimliklerinin olması, ne zaman nerede olduklarının bilinmesi önemli. Haklarının bu şekilde engellenmesi hukuka aykırı. Müvekkilim bir koruma sahibi ve şuanda GGM’de serbest bırakılması gerekiyor.”

'KENDİ ÇIKARDIĞINIZ KANUNA NEDEN UYMUYORSUNUZ?'

İnegöllü, daha sonra şahsi X hesabından da açıklama yaparak şu tepkiyi gösterdi:

"Kendi çıkardığınız kanuna neden uymuyorsunuz?
@TC_icisleri @Gocidaresi Herkes, her zaman, her ilden uluslararası koruna başvurusu yapabilir. Sığınma haktır. Avukatıyla il göç idaresine gelmiş, başvurusunu dilekçeyle iletmiş birini oyalayıp bekleterek polis çağırmak usul mü?" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar