Avukat Medet Serhat'ın mezarına saldırı: 'Mermerler yeni kırılmış, pazartesi suç duyurusu yapılacak'

Avukat Medet Serhat'ın mezarına saldırı: 'Mermerler yeni kırılmış, pazartesi suç duyurusu yapılacak'
1994'te katledilen Avukat Medet Serhat'ın İstanbul'daki mezarına ırkçı saldırı düzenlendi. Saldırıyı ‘vandallık’ olarak niteleyen oğlu Rumet Serhat, suç duyusunda bulunacaklarını açıkladı.

Müzeyyen YÜCE


İSTANBUL - Kürt Halk ve Özgürlük Vakfı'nın ilk üyelerinden olan ve DEP'li siyasetçilerin yargılandığı davalarda savunma görevi yapan Avukat Medet Serhat'ın İstanbul Zincirlikuyu’daki mezarına ırkçı saldırı düzenlendi. 12 Kasım 1994 tarihinde, İstanbul Erenköy'deki evinin önünde katledilen Medet Serhat'ın mezarına yönelik saldırıda, mezar taşı ve mezarı çevreleyen mermerler kırıldı.

'BU SALDIRI SAYGISIZLIK, VANDALLIK'

Özgürlük İçin Avukatlar Derneği’nin kamuoyuna duyurduğu saldırıya ilişkin Artı Gerçek’e konuşan Medet Serhat’ın oğlu Rumet Serhat, ‘vandallık’ olarak nitelediği saldırının sorumlularının bir an önce bulunması gerektiğini söyledi.

Babasının mezarına yapılan saldırıyı, kabir ziyaretine giden yeğeninden öğrendiğini belirten Serhat, “Saldırıyı yeğenim haber verdi. Önce mezardaki durumun yılların verdiği bir tahribat olduğunu düşündüm ancak videoları görünce bir vandallığa uğradığını anladım. Saldırı yeni yapılmış. Çünkü kırıklar henüz kararmamış.
Yapılan saldırı her şeyden önce bir ölünün mezarına saygısızlık” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Saldıraya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını da açıklayan Serhat, “Pazartesi günü Çağlayan Adliyesi’ne giderek suç duyusunda bulunacağız. Saldırganlar bir mezara saldırıp, birkaç mermer kırabilir; ancak ertesi gün babamın düşüncelerini temsil eden daha kalabalık bir insan grubunu karşısında görür” ifadelerine yer verdi.

AVUKAT MEDET SERHAT KİMDİR?

Medet Serhat Iğdır'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1963 senesinde de Denge dergisini çıkardı. 1965'de de 'Kürtçü cemiyet kurma' suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1979'da yapılan seçimlerde de Cumhuriyetçi Halk Partisi'nden Kars milletvekili adayı oldu.1980 yılında da geçici üye olarak Türkiye Komünist Partisi'ne katıldı.

1991 yılında 'Barış Komitesi Derneği' davasının sanıkları arasında müvekkilleri de vardı. Demokrasi Partisi'nin (DEP) 18 ve 19 Aralık 1993 tarihlerinde Ankara'da yapılan Genel Kurulu'nda yazılan 'Demokrasi Kurultayı Çağrısı' bildirgesinin imzacıları arasındaydı. Ekim 1994'te Ankara DGM'de açılan davada davada DEP'li siyasetçilerin savunmalarını üstlenen avukatlar arasında yer aldı.

Medet Serhat, 12 Kasım 1994'te İstanbul Erenköy'deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda katledildi.

Öne Çıkanlar