Ayakkabı hediyeli kan bağışında izdiham

Ayakkabı hediyeli kan bağışında izdiham
Yayınlanma:
A+ A-
Antep’te spor ayakkabısı hediyeli kan bağışı düzenlenmesi üzerine binlerce kişi güneş altında saatlerce bekleyip kan verdi.

Pandemi döneminde daha fazla hissedilen kan eksikliğinin giderilmesi ve Kızılay Kan Merkezi'ndeki stok açığının kapatılması için Gaziantep Valiliği, Kızılay ve Şahinbey Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda da yapılan kan bağışı kampanyasına ilgili artırmak için bu yıl spor ayakkabı hediye edileceği duyurulunca, etkinliğin yapılacağı Demokrasi Meydanı’ndan izdiham yaşandı.
Kampanya doğrultusunda Demokrasi Meydanı'nda uzun kuyruklar oluşurken, 12 saat süreyle vatandaşlardan kan alındı. Birçok aile ise çocuklarıyla birlikte kan vermeye geldi.
Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre Kızılay'ın aynı meydanda sürekli kan bağışı kabul ettiği alanda, spor ayakkabı hediyesini duyup bir araya gelenler, çadırlarda kanlarını verip, spor ayakkabılarını alarak alandan ayrıldı. Kampanya öncesi yaklaşık 5 bin ünite beklenen kan bağışı, geçtiğimiz yıllardaki bağışı geçerek 3 bin 181 olarak gerçekleşti.

Bu yıl spor ayakkabısı dağıtılarak ilginin artırılması hedeflenen kampanyada beklenenin altında bağış yapılmasına karşın, geçtiğimiz yılların rekorunun kırıldığı açıklandı.

Kanlar Kızılay'ın stoklarına gönderilirken, spor ayakkabısı hediyesi vaadiyle yapılan bağış sırasındaki uzun kuyruklar dikkat çekti.