Ayhan Bora Kaplan, oğlunun sünnetine 40 milyon liralık Ferrari ile gitmiş: MTV'si 50 bin lira

'Kaplan' çetesi lideri Ayhan Bora Kaplan'ın oğlunun sünnet düğününe yaklaşık 40 milyon lira değerindeki özel ithal edilen Ferrari F8 Spider ile gittiği ortaya çıktı. Aracın yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin 50 bin lira olduğu öğrenildi.

Artı Gerçek - Suç örgütü lideri olmakla suçlanan ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bağlantısı olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan ve beraberindeki 42 kişi hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suç örgütü üyeliği, nitelikli yağma, kasten yaralama, cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, beden bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı eziyet” suçlamalarından yürütülen soruşturmada bazı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Kaplan’ın 7 Eylül 2023 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alınması üzerine oğlu için 29 Ağustos’ta düzenlediği sünnet düğünü de gündeme geldi. Kaplan’ın oğlunun düğününe Ferrari F8 Spider ile gittiği görüntü ortaya çıktı. Sünnet düğünü ile görüntüler sosyal medyaya da yansıdı. Kaplan’ın bindiği bu Ferrari’nin değerinin ilan sitelerinde ortalama 40 milyon lira olduğu görüldü. Özel sipariş üzerine ithal edilen bu araç, 720 beygir gücünde. Aracın yıllık MTV’si 50 bin lira civarında. Bu yıl ek motorlu taşıtlar vergisi de alındığı için Kaplan’ın bu araç için 100 bin lira MTV ödemesi gerekiyor.

AYLIK GELİR 1 MİLYON TL GELİRİ VE 15 KAYITLI ARACI VAR

Kaplan emniyetteki sorgusunda ise aylık gelirinin 1 milyon lira olduğunu ve üzerine 15 kayıtlı araç olduğunu açıklamıştı. Kaplan’ın yakalandığı pikabın da zırhlı olduğu anlaşıldı. Kaplan’ın evinde yapılan aramada bulunanlar tutanaklara şöyle yansımıştı:

“Açıklama kısmında ‘Varlık barışına istinaden’ yazılı Bora Kaplan adına ayrı ayrı düzenlenen 6 bin 933 dolar, 64 bin 400 Euronun dekontu. Yine Bora Kaplan adına düzenlenen 26 Mart 2020 tarihli 30 bin 731 lira, 31 bin lira ve 480 bin dolardan oluşan 3 ayrı dekont. Bora Kaplan’ın alıcısı olduğu 35 bin Euro, 900 bin lira ve 50 bin liradan oluşan senetler. Kaplan’ın şirketi adına tapu senetleri de tespit edildi. 2 milyon lira, 1 milyon 488 bin lira, 1 milyon 107 bin lira, 6 milyon lira ve 125 bin liradan işlem bedelli tapu senetleri bulundu.”

'BU KİŞİLERİN İLLEGAL BİR İŞİNİ DUYMADIM, BİLMİYORUM'

Kaplan’ın emniyet sorgusunda, oğluna yaptığı sünnet düğünü hakkında da sorular vardı. Kaplan’a “Düğüne ülke çapında bilinen suç örgütü liderleri Selahattin Yılmaz, Menderes Kutlu ve Necati Arabacı’nın kirve olarak katıldıkları; ülke genelinde faaliyet gösteren illegal yapılanmalar ile ilişkili olduğunuz anlaşılmıştır. Açıklamanızı yapın” diye sorulmuştu. Kaplan ise “Bu kişilerin illegal bir işini duymadım, bilmiyorum. Ortak arkadaşlarımız vasıtası ile tanıştım. Her birini yılda bir kez belki görmem bile, kirve yapmamın nedeni ortak arkadaşlarımızın olmasıdır” yanıtını vermişti.

AYHAN BORA KAPLAN KİMDİR, İDDİALAR NELER?

Ayhan Bora Kaplan, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece, TRT binası önünde dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte elinde kalaşnikof silahla poz vermesiyle tekrar gündeme gelmişti. Uyuşturucu, tefecilik, gece kulüplerini ele geçirme gibi suçlamalar yöneltilen Ankara'daki 'Kaplan' grubunun lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ın Soylu ile yakın ilişkileri olduğu öne sürülmüştü.

Kaplan'ın yakın ilişki içinde olduğu isimlerin AKP cephesiyle sınırlı kalmadığı ortaya çıkmıştı. Kaplan'ın İYİ Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Gürhan Kocaman, İYİ Parti STK başkan Yardımcısı Mehmet Aslan ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Hatta Kaplan, sosyal medya hesabından Gürhan Kocaman'ı etiketleyerek kendisine saat hediye ettiğini iddia etmiş ve "Teşekkür ederim abim" notunu düşmüştü. Mehmet Aslan'ın ise Kaplan'ın 'Dexas' isimli işletmesini ziyaret ettiği fotoğraflar gündeme gelmişti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın iddiasına göre ise 2022'de Soylu ile Kaplan'ın arası açıldı. Şık, anlaşmazlığın sebebini Kaplan’ın Kıbrıs’ta kumarhane almaya çalışması ve Soylu tarafından engellenmesi olarak ifade etmişti.

TATAR CİNAYETİNDE NELER OLMUŞTU?

Ayhan Bora Kaplan'ın son zamanlarda ise ismi Tatar Aşireti'ne mensup iş insanı Mahfuz Tatar'ın öldürüldüğü haberlerle gündeme gelmişti. İddialara göre, Mahfuz Tatar; Filistin Caddesi’ndeki bir barın önünde Ayhan Bora Kaplan’ın 'adamları' Semih Arslan ve Muhammed Kaplan tarafından öldürülmüştü. Basına yansıyan haberlerde de cinayetten bir gün sonra şüphelilerden Arslan’ın, 9'uncu kattaki evinden atlayarak intihar ettiği öne sürülmüştü. Ankara kulislerinde dolaşan bir başka iddia ise Mahfuz Tatar'ın öldürülmesi sonrası Tatar Aşireti'nin cinayet şüphelisi Arslan'ı öldürdüğü yönünde olmuştu.

CHP, FİRARİ KARDEŞİNİ SOYLU'YA SORMUŞTU

Öte yandan Ayhan Bora Kaplan'ın kardeşi Muhammed Kaplan da tartışmalı isimlerden biri olarak biliniyor. Muhammed Kaplan'ın aranmasına ve kesinleşmiş cezası olmasına rağmen tutuklanıp tutuklanmadığı tartışmaları Meclis'te de gündeme gelmişti. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Ankara’da suç örgütü lideri olarak bilinen, 15 Temmuz gecesi birlikte TRT’ye gittiğiniz Ayhan Bora Kaplan’ın kardeşi Muhammed Kaplan’ın, yerel ilamat ile 3 ayrı suçtan arandığı, kesinleşmiş cezasının olduğu doğru mudur?" , "Ayhan Bora Kaplan'ın kardeşi Muhammed Kaplan tutuklandı mı? Serbest mi bırakıldı?" sorularını yöneltmişti. (ANKA)

Öne Çıkanlar