AYM, Öğretmenlik Meslek Kanunu başvurusunda 3 sendikayı dinleyecek

AYM, Öğretmenlik Meslek Kanunu başvurusunda 3 sendikayı dinleyecek
Yayınlanma:
A+ A-
Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'yla ilgili başvuruda Milli Eğitim Bakanlığı ve en yüksek üyeye sahip 3 sendikanın dinlenmesine karar verdi.

Artı Gerçek- Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun (ÖMK) bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşmek üzere gündemine alan Anayasa Mahkemesi (AYM) heyeti, görüşmeyi erteledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre mahkeme, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alan bazı hükümlerin iptali istemiyle CHP'nin başvurusunu, Genel Kurul gündemine aldı.

İptal istemini ele alan mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı ile en yüksek üyeye sahip 3 sendikanın açıklamalarını sözlü olarak dinlemeye karar verdi.

GÖRÜŞMELERDEN SONRA KARARA BAĞLANACAK

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bakanlığın ve sendikaların açıklamalarını dinledikten sonra belirlenecek bir günde kanunun iptal istemini esastan görüşerek karara bağlayacak.

İptali istenen maddeler arasında, mesleğin aday öğretmenlik döneminden sonra "öğretmen", "uzman öğretmen" ve "başöğretmen" olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılması, aday öğretmenlik ve aday öğretmenliğe atama usullerine ilişkin düzenlemeler ile bunun yönetmelikle belirlenmesine ilişkin hükümler yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar