Babacan’dan üçüncü ittifak yanıtı: İçinde değiliz

Babacan’dan üçüncü ittifak yanıtı: İçinde değiliz
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Nisan 2022 15:51
A+ A-
Haftalık basın toplantısında üçüncü ittifak tartışmalarına ilişkin konuşan Babacan, 3 partinin simülasyon çalışmalarına başladığı yönündeki iddialara ilişkin de açıklama yaptı.

Seda TAŞKIN 


+GERÇEK- Babacan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Babacan +Gerçek’in, Saadet, Gelecek ve DEVA Partisi’nin üçüncü ittifakı gündeme aldığı ve simülasyon çalışmalarına başladığına ilişkin sorduğu soruya yanıt vererek, "Varsa böyle bir çalışma, içinde değiliz" yanıtını verdi. 

Babacan, başka bir gazetecinin, Suriyeli sığınmacılar ve düzensiz göçmenlere ilişkin sorduğu soruya ise, "Toplumumuzdaki göç ve göçmen sorununun çözülmesiyle ilgili kuvvetli talep belli ki hükümet tarafından da artık hissediliyor, duyuluyor. Onun için her hafta farklı bir açıklama yapıyorlar. Ülkemizin bir göç politikasına ihtiyacı var ve şu anda Türkiye'nin bir göç politikası yok. Acilen bir göç politikasının oluşturulması gerekiyor" yanıtını verdi. 

‘KÖKLÜ ÇÖZÜM GEREKİYOR’

"Sığınmacılara vatandaşlık verildiği" tartışmalarına ilişkin Babacan, bunun bir kurala, esasa bağlanması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi. Babacan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

"Eğer önüne gelene siyasi hesapla vatandaşlık vermek gibi bir hesap varsa buna derhal son verilmesi gerekiyor. Aksi halde kabul edilebilir bir durum değil ve halkımızın sabrı bu konuda bir yere kadar. Dolayısıyla bunun nabzını iyi ölçmemiz gerekiyor. Bir an önce köklü çözüm programını hükümetin Türkiye'nin önüne koyması gerekiyor."

‘BU OTOBÜS BİLETİ YOKSULLUĞUN BELGESİDİR’ 

İstanbul-Ankara arası otobüs biletinin 300 liraya ulaştığını söyleyen Babacan, elindeki bileti göstererek şu ifadeleri kullandı:

"Bu elimdeki kâğıt parçası adeta servet değerine çıkmış durumda. Ankara-İstanbul arası otobüs bileti 304 lira tek yön. Gidiş dönüş 608 lira. Üniversite öğrencisi arkadaşlarımı düşünüyorum. Bayramda ailelerinin yanına gitmek isteseler, gidiş dönüş bilet ücreti neredeyse bir aylık burs kadar. Pek çok üniversite öğrencisi, bu bayramı ailesiyle geçiremeyecek. Alın size belge. Bu bir otobüs bileti değil. Bu, Türkiye’deki yoksulluğun, krizin belgesidir."

Babacan, konut fiyatlarına da dikkat çekti. Babacan, dar gelirli ailelerin, şehit yakını ve gazilerin konut sahibi olmalarını kolaylaştıracaklarını söyledi. Kentsel yenilenmede doğal afet riski bulunan alanlara öncelik tanıyacaklarını belirten Babacan, bu konuda 10 yıllık bir projeksiyon yaptıklarını ve bu sürede çürük yapıları yenileyeceklerini anlattı. TOKİ'nin tek amacının vatandaşa konut edindirmek olacağını ifade eden Babacan, belediyelere ait sosyal konut stoku oluşturacaklarını, uygun koşullu sosyal konut kiralama uygulamasını hayata geçireceklerini ve uydu kentler kuracaklarını aktardı.

‘MAAŞLARIN GÜNCELLENMESİ ŞART OLDU’

Enflasyon rakamlarına ilişkin de açıklama yapan Babacan, "Üç aylık enflasyon yüzde 22. Bu da makyajlanmış rakam. Maaşlar eridi, bitti, gitti. Maaş zammı kuş oldu, uçtu gitti. Bugün buradan hükümete acil bir çağrıda bulunuyorum, 1 Temmuz'dan itibaren maaşların güncellenmesi artık şart oldu" dedi. Babacan şöyle devam etti: 
"Asgari ücret, açlık sınırının altında kalmayacak. Milletin sofrasındaki ekmeği büyüteceğiz. Ücretlilerin üzerindeki vergi yükünü hafifleteceğiz. Yoksuldan alıp zengine veren kur korumalı mevduat uygulamasına son vereceğiz. Devleti batırma kampanyasına noktayı koyacağız. Tarıma, çiftçiye bir yılın tamamında ayırdıkları bütçe 29 milyar lira. Sadece ilk üç ayda ödedikleri faiz 85 milyar lira. Ülkenin ne para ne kredi ne de maliye politikası kaldı. Milyonlarca insanın parasını, bir avuç varlıklıya transfer etmek üzerine sistem kurdular. Kurdukları sistem o kadar çarpık ki yoksullar zenginlere hayırseverlik yapıyor. Devleti batırma projesine ilk gün son vereceğiz. Bu işin başka yolu yok. Milletin parasını faize gömen zihniyeti ilk seçimlerde müsait bir yerde indireceğiz."

‘ÜÇÜNCÜ İTTİFAKIN İÇİNDE DEĞİLİZ’

Babacan’a yönelttiğimiz, "DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nin üçüncü ittifakı gündeme aldığı ve simülasyon çalışmalarına başladığı kulislere yansıdı. Bu iddialar doğru mu?" sorusuna ise "Ben böyle bir çalışmayı duymadım. Varsa da biz öyle bir çalışmanın içinde değiliz şu anda" sözleriyle yanıtını verdi. 

Öne Çıkanlar