Bakan Koca: Dört ülkeyle uçuşlar geçici olarak durduruldu

Bakan Koca: Dört ülkeyle uçuşlar geçici olarak durduruldu
İngiltere'deki yeni tip Coronavirus nedeniyle birçok ülkede tedbirler artırıldı. Türkiye, dört ülkeden gelen uçuşların durdurulduğunu duyurdu.

 İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye gelen uçuşlar geçici olarak durduruldu.

İngiltere'de Coronavirus'ün mutasyona uğramış bir türünün tespit edilmesinin ardından ülkeler alarma geçti. Birçok Avrupa ülkesi İngiltere ile olan uçuşları durdurduğunu açıkladı.   

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye gelen uçuşların geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.    

Bakan Koca, "Coronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır" dedi.

KOCA: TÜM YOLCULARA TEST YAPILACAK

İkinci bir açıklama yapan Bakan Koca, yolda olan uçuşlardaki tüm yolculara test yapılacağını duyurdu. Koca, İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir" diye yazdı.

SİVİL HAVACILIK'TAN TAHLİYE AÇIKLAMA

Bakan Koca'nın ardından bir açıklama yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) vatandaşların tahliyelerinin karşılıklı olarak yapılabileceğini duyurdu.

Konuyla ilgili olarak SHGM'nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "Ülkemiz ile İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulmuştur. Bu arada ilgili vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılabilecektir. Saygıyla duyurulur" kaydedildi.

TÜRK HAVA YOLLARI'NDAN AÇIKLAMA

Türk Hava Yolları Başkan Yardımcısı ve CEO'su Bilal Ekşi ise yaptığı bir açıklamayla bilet konusunda acele edilmemesi gerektiğini belirtti. Ekşi, sosyal medya hesabından, "Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika'dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiç bir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz. Hiç bir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir" diye yazdı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar