Bakanlık, madenci ölümleri sonrası yapılan kanuni düzenlemelerin maliyetinden yakındı

Bakanlık, madenci ölümleri sonrası yapılan kanuni düzenlemelerin maliyetinden yakındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 19:17
A+ A-
Enerji Bakanlığı, Soma ve Ermenek' için ‘Kazalar sonrasında yapılan kanuni düzenlemelerle yeraltı üretim maliyetleri arttı ve sektörde durgun bir süreç başlamasına neden oldu’ denildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren madencileri görmezden gelerek yapılan kanuni düzenlemelerle maliyetlerin artmasından yakındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik plan raporunda, geçmiş planların değerlendirmesi yapıldı. Soma ve Ermenek’te yaşanan katliamlar için "2014 yılında Soma ve Ermenek’te meydana gelen elim yeraltı kömür madenciliği kazaları sonrasında yapılan kanuni düzenlemelerle yeraltı üretim maliyetleri bir anda artmış ve sektör açısından durgun bir sürecin başlamasına neden olmuştur. Öngörülemeyen kazalar ve buna bağlı olarak yapılan kanuni değişikliklerden dolayı, plan hedeflerinde önemli sapmalar meydana gelmiştir" ifadeleri yer aldı.

AÇILIM SINIFTA KALDI

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre daha önceki stratejik planda hedeflenen "yurtdışı açılımının" sınıfta kaldığı tespiti yapıldı. Tesis yenileme işlerinden yeni ürünlerin pazarlama-satış çalışmaları sonlanmadığı gerekçesiyle vazgeçildi. Yatırım bütçesinde önemli daralmalara gidilmesinin kurumun yeni üretim teknolojilerinin uygulanması konusunda sınırlı kalmasına yol açtığı belirlendi. Tasarruf tedbirlerinin makine alımlarına da yansıdığı açığa çıktı. Yeni makine alınmaması durumunda randımanı düşük makinelerin hizmet dışına çıkarılamaması risk faktörü olarak görüldü.

Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 24.3’ünü yerli kaynaklar; yüzde 75.7’si gibi önemli bir kısmını da ithal kaynaklardan elde ettiği kaydedildi. Birincil enerji arzının kaynaklara dağılımında yıllar içerisinde önemli değişiklikler söz konusu olduğu belirlendi. 1971 yılında arzın yüzde 46.5’i petrol, yüzde 29’u biyoenerji ve atıklardan ve yüzde 23.5’i yerli kömürden karşılanırken, 2017 yılına gelindiğinde en büyük payın yüzde 30.4 ile 1980’li yılların ortalarından itibaren ithalatına başlanan doğalgaz olduğu kaydedildi. Petrol ve petrol ürünleri yüzde 30,4 gibi az bir farkla doğalgazdan sonra yer alırken, ithal kömürün yüzde 17.1 seviyesine yükseldiği belirlendi.

TERMİK SANTRALLAR İTİRAFI: HAVA KİRLİLİĞİ YAPIYOR

Kömüre dayalı santrallara kamuoyunun da olumsuz baktığı belirtildi. Planda, yerli termik santralların filtre sistemlerinin hava kirliliğini önlemede yetersiz kaldığı itiraf edildi.

Öne Çıkanlar