Bakanlıktan Alevi gençler için harem-selamlık kampa gerekçe: Kadınların katılımı artıyor

Bakanlıktan Alevi gençler için harem-selamlık kampa gerekçe: Kadınların katılımı artıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, Alevi gençleri kadın ve erkek olmak üzere ayrı gruplar halinde kamp organizasyonlarına davet etmesine Yetkililer, bu şekilde kadınların katılımının arttığını ileri sürdü.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün iş birliğiyle Gençlik Kampı düzenliyor. Başkanlık, 18-25 yaş aralığındaki Alevi gençleri, kadın ve erkek olmak üzere ayrı gruplar halinde kamp organizasyonlarına davet etti. Kampların ayrı yapılmasının gerekçesi sorduğumuz yetkililer ise, kadınların katılımının bu şekilde arttığını ileri sürdü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Bursa Şubesi’ne gönderdiği yazıyla Alevi gençleri, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün işbirliğiyle düzenlenen Gençlik Kampları’na davet etti. Başkanlığın gönderdiği yazıda, 18-25 yaş arasındaki gençlerin katılımıyla düzenlenecek kampların kadın ve erkekler için ayrı tarihlerde yapılacağı belirtildi.

‘2012 YILINDAN SONRA AYRI YAPILMAYA BAŞLANDI’

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı yetkilisi, kampın Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte düzenlendiğini ve kamp düzeninin böyle olduğunu söyleyerek, “Onların kamp alanları ile imkanları kullanılacağı için bu şekilde duyuruldu. Alevi toplumunda böyle bir ayrı gayrı yoktur. Ancak organizasyon kısmında diğer bakanlıkla hareket edildiği için onların iç düzenine müdahale şansımız yok. Yerleşik düzenleri bu şekilde” dedi.

Konuyla ilgili konuştuğumuz Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilisi ise 2012 yılından itibaren kampların ayrı ayrı yapıldığını belirterek, “Kamplar ayrı ayrı yapıldıktıktan sonra kadınların katılımı artıyor. İstatistiklerden bunu görüyoruz. Bu sebepten dolayı karma değil ayrı ayrı düzenleniyor” diye konuştu.

Öne Çıkanlar