BEKSAV'ın 'Pride' filmi gösteriminde çok sayıda gözaltı

BEKSAV'ın 'Pride' filmi gösteriminde çok sayıda gözaltı
Yayınlanma:
A+ A-
Onur Ayı etkinlikleri kapsamında BEKSAV Sinema Kolektifi'nin "Pride" filminin gösterimi öncesinde Kadıköy'deki vakıf binası polis ablukasına alındı. Vakıf, filmi izlemeye gelen çok sayıda kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Artı Gerçek - Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Sinema Kolektifi, bugün Onur Ayı etkinlikleri kapsamında Birleşik Krallık’ta madenciler ve eşcinsellerin dayanışmasını anlatan “Pride” filmini göstermek istedi ancak Kadıköy Kaymakamlığı film gösterimini yasakladı. Yasağın ardından bir açıklama yapan BEKSAV, yasak kararını uygulamayacağını duyurdu.

BEKSAV'ın açıklaması şöyle:

'ALIŞIN, BURADAYIZ'

“Onur ayı geldi çattı ve yasaklar rengarenk kapılarımızı çalmaya başladı! Bu akşam BEKSAV’ın bahçesinde birlikte izleyeceğimizi duyurduğumuz ‘Pride' filminin gösterimi hakkında Kadıköy Kaymakamlığı yasak kararı aldı. Buna karşı tavrımız filmin gösterimini yapmak olacaktır. Çünkü, yasak ne ayol?! Çünkü film, yasaklanabilir mi?

Tüm seyircilerimize ve dostlarımıza duyurmak isteriz. Olası bir müdahaleye karşı tüm sinema severleri, LGBTİ+'ları ve dostlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz. Beksav Sinema Kolektifi olarak kararı uygulamayacağımızı kamuoyuna ve akşam gösterime katılmak isteyen herkese bildiririz. Alışın, buradayız!”

FİLM İZLEMEYE GELENLER GÖZALTINA ALINDI

Film saati yaklaştığında polis vakıf binasını abluka altına aldı. Polis, film gösterimi için gelenleri ve BEKSAV yöneticilerini gözaltına aldı. BEKSAV, gözaltıları şöyle duyurdu:

“Bugün BEKSAV Sinema Kolektifi'nin "Pride" filminin gösterimi öncesinde vakıf binası polis ablukasına alınmıştır. BEKSAV ve Sinema Kolektifi üyeleri ve gösterim için gelen çok sayıda arkadaşımız gözaltına alınmıştır. İktidarın LGBTİ+ düşmanlığına karşı gökkuşağı renklerini savunuyoruz.”

ŞİŞLİ'DE DE YASAK

Öte yandan Şişli Kaymakamlığı da, Üniversiteli Feminist Kolektif’in 6 Haziran’da yapmak istediği Diren Ayol gösterimini yasaklamıştı. Kolektif, gösterimi “Yasağa rağmen alışın buradayız, alışın bir aradayız!” diyerek gerçekleştirdi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar