Belediyenin 'tiny house' kararı mahkeme tarafından iptal edildi

Belediyenin 'tiny house' kararı mahkeme tarafından iptal edildi
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir'in Karaburun Belediye Meclisi'nce ilçe sınırlarında 'tiny house' konulmasını yasaklayan karar, İzmir 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Artı Gerçek- İzmir'in Karaburun Belediye Meclisi tarafından ilçe sınırlarında 'tiny house' (tekerlekli küçük ev) konulmasını yasaklayan karar iptal edildi.

Belediyenin, kontrolsüz olarak gelişigüzel yerleştirilen tekerlekli küçük evlerin araziye ait kullanım kararlarına aykırı sonuç doğurduğu, çevre ve görüntü kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle 4 Mart'a aldığı karar, üretici firma tarafından yargıya taşındı.

Belediyenin aldığı kararın hukuka aykırı olduğunu gerekçesiyle açılan dava İzmir 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından 3 Kasım'da karar bağlandı. Yasaklama kararı ile ilgili belediyenin yasal dayanağı olmadığına hükmeden mahkeme belediye meclisinin kararını iptal etti.

'TINY HOUSE' NEDİR?

'Tiny house', tekerlekli küçük evler için kullanılan bir kavram. 2008 ekonomik krizinden sonra ABD'de alternatif konut olarak yaygınlaşan bu tip evler özellikle son yıllarda batı ülkelerinden yaygınlaştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar