Beş soruda Levent Göktaş ve Necip Hablemitoğlu ilişkisi

Beş soruda Levent Göktaş ve Necip Hablemitoğlu ilişkisi
Necip Hablemitoğlu suikastının firari şüphelisi Levent Göktaş’ın iadesi kabul edildi. İade tarihi henüz belli olmayan Levent Göktaş’ın Hablemitoğlu cinayetinde nasıl şüpheli olduğunu derledik.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Ocak 2022’de katıldığı televizyon programında, Necip Hablemitoğlu suikastının firari şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın Ukrayna’da yakalandığını söylemesiyle birlikte, 2002 yılındaki suikast yeniden gündem oldu. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın eski komutanlarından Bozkır’ın savcılık ifadesinde cinayetle ilgili verdiği Levent Göktaş ismi suikastın ‘derin’ bağlantılarına işaret ediyordu.

Hakkında çıkarılan arama sonrasında yurt dışına kaçan Levent Göktaş, Bulgaristan’da ortaya çıktı. Göktaş ile ilgili Türkiye’nin iade talebi bulunuyordu. Bulgaristan bu talebi 14 Aralık 2022 tarihinde kabul etti. Göktaş’ın artık Türkiye’ye getirilmesi bekleniyor. Peki, son aylarda Hablemitoğlu suikastı ile anılan Levent Göktaş kim? Hangi iddialar yüzünden aranıyor? Neden ve nasıl kaçtı? Beş soruda Levent Göktaş’ın Hablemitoğlu suikastıyla ilişkisine mercek tuttuk.

KAMUOYU LEVENT GÖKTAŞ’I İLK HANGİ OLAYLAR İLE TANIDI?

Eski Özel Kuvvetçi Nuri Gökhan Bozkır’ın itirafçı olması, Hablemitoğlu soruşturmasını başka bir safhaya taşıdı. AKP döneminin ilk faili meçhul cinayeti olan Hablemitoğlu’nu kimin, niçin öldürdüğü henüz bilinmiyor. Fakat cinayetle ilgili kimi iddialar da yok değil. İlk ve üstünde en çok durulan, Hablemitoğlu’nu Gülen yapılanmasının öldürmüş olmasıydı. İkinci iddia ise MİT müsteşarlığı ‘kavgası’. O kavganın taraflarından biri Hablemitoğlu iken diğer tarafta uzun adıyla albay Mustafa Levent Göktaş ismi vardı. İki ismin de MİT Müsteşarı olma isteği, kendilerinin ve yakın çevrelerinin ifadelerinden biliniyordu ancak kamuoyu Göktaş’ın adını ilk defa Hablemitoğlu suikastı ile duymadı.

Levent Göktaş, sıradan bir asker olmanın ötesinde üst düzey operasyonlar içerisinde yer aldığı söylenen bir isimdi. Hakkındaki ‘romantik’ anlatıları kanıtlayacak pek kanıt yoktu. Yılmaz Özdil gibi gazetecilerin anlattığı ‘öykülerde’ iddiaya göre PKK yöneticilerine yapılan operasyonlarda görev almıştı. Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki Muharebe Arama Kurtarma’da (MAK) alay komutanlığı görevinde bulunan Göktaş, 2004’de emekli olarak avukatlığa başladı. Hablemitoğlu suikastı da Göktaş’ın MAK döneminde işlenmişti. Göktaş, daha sonra 7 Ocak 2009’da Ergenekon’un 10. dalga operasyonunda ‘silahlı terör örgütü’ kurma suçlamasıyla tutuklandı. 20 yıl 9 ay ceza alan Göktaş, 2014 yılında tahliye oldu.

HABLEMİTOĞLU SUİKASTINDA NASIL ŞÜPHELİ OLDU?

Gazeteci Zihni Çakır’ın cinayetin devlet içindeki bir klik tarafından işlendiğini açıklamıştı. Çakır, Nuri Gökhan Bozkır’ın izniyle bu bilgiyi paylaştığını söylemesi üzerine 2015 yılında ifadeye alınmıştı. Hablemitoğlu cinayetini Levent Göktaş’a bağlayan süreç böylelikle başlamış oldu.

Aradan yıllar geçti, cinayetle ilgili artık yeni bir soruşturma açıldı. Kilidi açan isim Nuri Gökhan Bozkır’dan başkası değildi. Bozkır, aynı zamanda Göktaş’ın askeriydi. Hatta kendi oğluna Levent adını vermişti. Bozkır’ın ifadesiyle 9 Haziran 2022’de Levent Göktaş’ın da aralarında olduğu dokuz emekli asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

NE ZAMAN, NASIL VE NEREYE KAÇTI?

Göktaş’ın Sarıyer’de oturan kızının evine operasyon düzenlendi. Ancak Göktaş adresinde bulunamadı daha sonra Göktaş’ın 8 Haziran’dan itibaren firari olduğu anlaşıldı. Firarın detaylarına ilişkin ise gazeteci İsmail Saymaz, şu ifadeleri paylaştı: "Operasyon devam ederken adam asansörden inip gidiyor. Belki polisle aynı asansörü kullanıyorlar. Siz bir yere operasyon yapıyorsanız, dış kapıyı tutmaz mısınız?"

Ağustos 2022’de Levent Göktaş hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Göktaş, 2 Eylül 2022 yılında Bulgaristan’ın Svilengrad kendine yakalanarak gözaltına alındı. Hasköy Bölge Mahkemesi’nin kararıyla Göktaş, bir süredir Bulgaristan’da ev hapsinde tutuluyor.

NEYLE SUÇLANIYOR?

Levent Göktaş, Necip Hablemitoğlu suikastının planlayıcısı olmakla itham ediliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Göktaş, şüpheli ve tanık ifadelerinden hareketle, kendisine rakip olarak gördüğü Hablemitoğlu’nun öldürülmesi emrini veren kişi. Suçun niteliği ise ‘tasarlayarak öldürme’ ve ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’.

NE ZAMAN İADE EDİLECEK?

Türkiye 5 Eylül 2022'de Göktaş’ın Bulgaristan'dan iadesini talep etti. Daha önce reddedilen talep geçtiğimiz günlerde kabul edildi. Ancak iade tarihi henüz belli değil. Filibe İstinaf Mahkemesi’nin aldığı kararın nihai nitelikte olduğu belirtildi.

SUİKASTTAN BUGÜNE YAŞANANLAR

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi tarihçi-yazar Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 yılında akşam saat 20.20 sularında Çankaya Portakal Çiçeği Sokağı'ndaki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürüldü.

Soruşturmada tanık ifadeleri olsa da Hablemitoğlu’nu cinayetiyle ilgili gözaltına alınan olmadı. İçişleri Bakanlığı suikastı "adi bir cinayet vakası" olarak değerlendirdi. Ancak Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’nın yaptığı incelemede, silahı ateşleyenin silah kullanma tekniklerine hakim olduğunu belirtmişti. AKP döneminin ilk faili meçhul cinayeti olarak bilinen dosyada yıllarca hiçbir gelişme kaydedilemedi.

Yıllarca gelişme kaydedilemeyen dosyada 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dikkat çekecek süreç yaşandı. Gazeteci Zihni Çakır, 15 Temmuz çatı davasında tanık oldu. Çakır ifadesinde Hablemitoğlu suikastı failinin halen kamuda görevli olan biri olduğunu, cinayette kullandığı silahı Mogan Gölü'ne attığını öne sürdü. Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, savcılığa başvurarak Çakır’ın ifadesinin alınmasını istedi. İfadesine başvurulan Çakır, kendisine ismi verenin Nuri Gökhan Bozkır olduğunu söyledi. Dosyada şüpheli olan Bozkır, geçtiğimiz ocak ayında Ukrayna’da yakalanıp Türkiye’ye getirildi. Bozkır’ın savcılık ifadeleri Levent Göktaş’ı dosyada ‘en güçlü’ şüpheli durumuna getirdi. Savcılığın hakkında yakalama kararı çıkardığı Levent Göktaş çoktan Türkiye’den ayrılmıştı.

'HABLEMİTOĞLU'NU TANIMIYORDUM'

Şüphelilerden emekli binbaşı Fikret Emek, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin ve Osman Tuncer Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 8 Haziran’da gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan eski asker Fikret Emek ile Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun aralarında olduğu dört kişi tutuklandı. Altan Bora, Osman Tuncer, Bülent Kutsal ve Tan Dervişoğlu ise yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

Bulgaristan’da yakalandıktan sonra avukatı aracılığıyla Evrensel’den Özer Akdemir’e konuşan Levent Göktaş, “Hablemitoğlu’nu tanıyor muydunuz?” sorusuna şu cevabı vermişti: ““Ben Profesör Doktor Necip Hablemitoğlu’nu kesinlikle tanımıyordum. Nerede çalıştığını, hangi konuda yayınları ve kitabı olduğunu da bilmiyordum" dedi.

Öne Çıkanlar