Beştaş'tan takipsizlik kararına tepki: Peşini bırakmayacağız

Beştaş'tan takipsizlik kararına tepki: Peşini bırakmayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’te 13 yaşındaki bir çocuğun, bir buçuk yıldır iki kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kaldığını belirtti. "Savcılık takipsizlik kararı verdi” diyen Beştaş, çocuğun tehdit edildiğini söyledi.

Artı Gerçek- HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’te 13 yaşındaki kız çocuğunun yaşadığı nitelikli cinsel istismarı Meclis gündemine taşıdı.

Çocuğun istismar faili kişiler tarafından tehdit edildiğini aktaran Beştaş, şu ifadeleri kullandı:

“Siirt’te 13 yaşında kız çocuğu 1,5 yıldır 65 ve 35 yaşında 2 kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kalıyor, savcılığa şikâyette bulunuyor ve SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI veriyor! Şimdi çocuk o 2 kişinin tehdidine maruz kalıyor, sokağa dahi çıkamıyor! Peşini bırakmayacağız.”

Beştaş, konuyla ilgili verdiği soru önergesinde konuyla ilgili şu soruları yöneltti:

"-13 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı durumu anlatması istismarın yaşandığına delalet değil midir? Neden çocuğun beyanı esas alınmamıştır?

'BU YAKLAŞIMLA TACİZCİLER KORUNMUŞ OLMUYOR MU?

-Çocuğun uğradığı istismar uzman görüşü ve tıbbi raporlar ile sabit olmasına mukabil takipsizlik kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Yargının bu yaklaşımı ile sanık konumundaki tacizciler korunmuş olmuyor mu? Sanıkların korunduğu bir ortamda çocuğun üstün yararı ilkesi ihlal edilmiş olmuyor mu?

-F.’nin sürekli faillerin tehditleri ile yaşamını sürdürmek zorunda bırakılması çocuk hakkı ihlali değil midir? F. B.’nin yaşamını güven içerisinde geçirmeni sağlamak adına hangi önemler alınacak, hangi çalışmalar yürütülecektir?" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar