Bir milyar dolarlık 2 belediye başkanı

Bir milyar dolarlık 2 belediye başkanı
11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı, Yeni Çağ gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan, ilginç kulis yazılarına bir yenisini dün ekledi....

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı, Yeni Çağ gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan, ilginç kulis yazılarına bir yenisini dün ekledi. Takan yazısında 26 Ocak tarihinde Ankara’da 17 kişinin gözaltına alındığı FETÖ operasyonunda benzeri ancak filmlere konu olacak bir gelişme yaşandığını iddia etti.

Takan’ın uzun bir kulis çalışma sonucu elde ettiğini yazdığı bilgiye göre, operasyonu Ankara emniyet Müdürlüğü Mali Suç ve Suç Gelirleriyle Mücadele Müdürlüğü gerçekleştirdi. Aynı gün, Ankara’da bir belediye başkanı ve oğlu, Yeni Mahalle’deki MİT kampüsüne davet edildi. Davete belediye başkanı icabet etti ve Yeni Mahalle’deki toplantıda kendisinden yurtdışındaki paralarından bir bölümünü Türkiye’ye getirmesi istenildi.
Dövizin ateşinin yükseldiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatandaşa döviz bozma çağrısı yaptı o günlerde, belediye başkanından Türkiye’ye getirmesi istenilen miktar tam 650 milyon dolardı.
Belediye başkanı oğlunu arıyor ve istenilen miktardaki parayı Türkiye’ye getirmesini istiyor. Başkan, iki gün boyunca Yeni Mahalle’de misafir ediliyor ve bu sırada Takan’ın ismini tam açıklamadığı S…. şirketine operasyon yapılıyor.

Takan, bir Maliye Bakanlığı bürokratına dayandırdığı iddiasının İstanbul ile sınırlı kalmadığını, aynı ‘rica’nın İstanbul’daki bir belediye başkanına da yapıldığını, onun da Türkiye’ye 400 milyon dolar getirip piyasaya sürdüğünü ifade ediyor. Takan’a göre, o dönem Türk Lirası’nın dolar karşısında az da olsa güçlenmesi bu olaya dayanıyor. Takan’ın yazısının o bölümü şöyle:

Arz edeyim efendim!..

Sizlerin dikkatini çekti mi?.. Bilemem. Takvim yaprakları 26 Ocak Perşembe gününü gösterdiğinde ülkemizin rutin gündeminde malum meselelerin yanı sıra döviz kurunda hızlı yükseliş de vardı. Rutin gelişmeler(!) içinde savrulur giderken, ajanslardan yine rutin bir haber düşmüştü gündeme;

"Türkiye genelinde FETÖ yapılanmasına karşı gözaltılar devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı olan 17 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suç ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı" diye. Baktık geçtik habere. Unuttuk. Güya gazeteciyiz, sonu ne oldu diye araştırmadık bile. Hikayenin gerisini Maliye Bakanlığı'nda çalışan üst düzey bürokratın anlattıklarından özetleyerek ve isim vermeden aktarayım:

O gün, bu operasyonlar yapılırken, Ankara'da bir belediye başkanı ve oğluna da operasyon yapılıyor. O Belediye Başkanı ve oğlu, ifadelerinin alınacağı gerekçesiyle Emniyet'e değil de Yenimahalle‘ye(MİT kampusu-aht-) davet ediliyor. Belediye Başkanı Yenimahalle'ye geliyor. Kendisinden yurt dışındaki paralarının bir bölümünü Türkiye'ye transfer etmesi rica ediliyor. Belediye Başkanı ricayı kıramıyor!.. Oğluna söylüyor ve 650 milyon dolar Türkiye'ye giriyor. Bu arada o belediye başkanı 2 gün Yenimahalle'de misafir ediliyor. O sırada  S… şirketine de operasyon devam ediyor. Operasyon, Ankara ile de sınırlı kalmıyor. İstanbul'daki bir Belediye Başkanına da benzer talep iletiliyor. O da hiç ikiletmeden 400 milyon dolarlık parayı Türkiye'ye sokuyor. Maliye Bakanlığı'ndaki bürokratın anlatımına göre; 1 milyar dolar civarında para gelir gelmez piyasa sürülüyor. Kaynağım diyor ki; "İşte o günlerde dövizdeki kısmi düşüş bu sayede gerçekleşti. Piyasaları rahatlattık."

Anlattıklarının çok ciddi olduğunu söyleyip kendisine bunun teyidini  araştıracağımı söylediğimde tereddüt etmeden "istediğin yere sor" dedi. Başkentin en derin koridorlarında hafta başından bu yana yoklamadığım kaynak kalmadı. "Yenimahalle'de misafir edilme" operasyonunu yalanlayan olmadı. Para operasyonu konusunda ise "yeni operasyonlara da hazır ol" deyip bıyık altından güldüler..

Ankara gazeteciliği çok zordur ama bir kulis haber için bu kadar göbeğimin çatladığı bir anı hatırlamıyorum…

 

Öne Çıkanlar