'Boğaziçi’ne kelepçeyi kim taktı?' sorusu yanıtsız kaldı

'Boğaziçi’ne kelepçeyi kim taktı?' sorusu yanıtsız kaldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 15:16
A+ A-
CHP'li Burhanettin Bulut, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına takılan kelepçeyi Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Soylu kelepçeyi görmezden gelerek sorulara yanıt vermedi.

ARTI GERÇEK- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına takılan kelepçeyi Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasına yönelik protestolar üzerine üniversite kampüsü kapısına kelepçe takıldığını kaydetti. 

UTANÇ VESİKASI

"Eğitime, akla, bilime, özgürlüğe, özerkliğe vurulan bu kelepçe utanç vesikası olarak tarihte yerini almıştır" diyen Bulut, bunun kabul edilemez olduğunu, üniversitelerin özerkliğinin yasalar ile koruma altına alındığını belirtti. Bulut, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya kampüs kapısına kelepçe vurulması talimatını kimin verdiğini sordu. Bulut, "Boğaziçi Üniversitesi kapısına kelepçe vurulması talimatını kim vermiştir? Sorumlular hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır? Üniversite kapısına vurulan kelepçe 2021 yılı ileri hukuk reformu yılı ilan edilen partinizin ilk icraatı mıdır?" diye sordu.

'SOYLU KELEPÇEYİ GÖRMEDİ' 

Gelen yanıtta kampüs kapısına takılan kelepçeye ilişkin ifadelere yer verilmezken, Bakan Soylu, "Kolluk kuvvetleri görevlerini, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilmesi amacıyla kanunların kendisine verdiği yetkiye ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak yerine getirmektedir. Kanun ve yönetmelikler kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller ile gerçek ve tüzel kişilerin düzenleyecekleri toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yeri, zamanı düzenlenmiştir" dedi. 

'AKP, TÜRKİYE’SİNİN ÖZETİ' 

Önerge yanıtını değerlendiren Bulut, "İçişleri Bakanı Soylu görmezden gelse de o kelepçeyi bütün dünya gördü ve utanç vesikası olarak tarihteki yerini aldı.  Üniversitenin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğü, insan haklarını ve demokratik değerleri ayaklar altına alan bu görüntü AKP Türkiye’sini de özetler niteliktedir" ifadelerini kullandı.