Bölgenin tek yeşil alanına otopark planı

Bölgenin tek yeşil alanına otopark planı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 22:53
A+ A-
İBB, Erenköy'de bulunan 22 dönümlük arazinin altına otopark yapmayı planlıyor. Artı Gerçek'e konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu 'Burası kentin kalbi, yeşil alan olarak kalmalı' diyor.

Rıfat DOĞAN


GÜNCEL - Kadıköy Erenköy’de bulunan 22 dönümlük İstanbul İl Tarım Müdürlüğü arazisinin altına otopark yapılacak. Artı Gerçek’e konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Bu arazilerin kesinlikle ‘arsa’ olarak düşünülmemesi gerek. Çok merkezi, kentin kalbi gibi bir nokta. Son kararı Kadıköylüler vermeli" dedi.

Erenköy’deki arazi 22 bin metrekare büyüklüğünde ve mahallenin tek yeşil alanı. Üzerinde 370 ağaç bulunan arazinin altına otopark yapılması, üstünde ise ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulması planlanıyor.

Uzun süredir yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya olan Tarım İl Müdürlüğü arazisi için 2004 yılında konut ve ticari birimler yapılması yönündeki ihale meslek örgütlerinin açtığı dava sonucu iptal edilmişti.

Arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Edinilen bilgilere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüt Projeler Daire Başkanlığı bağlı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeye göre araziye zemin altı otopark, ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanlarından oluşan yapılar planlandığı öğrenildi.

'KADIKÖY'DE YETERLİ YEŞİL ALAN YOK'

İBB proje için Kadıköy Belediyesi’nde görüş yazısı istedi. Belediye ise ‘Kadıköy İlçesinin yoğun nüfus yapısına yeterli yeşil alan bulunmadığı’ gibi gerekçeler sıralayarak projeye ilişkin şu itirazları iletti:

"İlçede 325 hektar daha yeşil alana ihtiyaç duyulmaktadır. Parseldeki ağaç sayısı ve korunması gerekli türlerin bulunması nedeniyle söz konusu parselin yeşil alan olarak korunması gerektiği değerlendirilmektedir. Donatı alanları bölge nüfus ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Caddebostan Mahallesi 106 pafta 1098 ada 2 parselde yapılması planlanan fonksiyona ilişkin herhangi bir açıklama getirilmemiş olmakla birlikte öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 20.02.2015 tarihli yazımızda belirtildiği üzere alanın Doğal Sit Alanı olarak Bakanlıkça değerlendirilmesinin beklenmesi ve yapılanmaya açılmayacak şekilde ‘Yeşil Alan’ olarak planlanması Başkanlığımız görüşüdür."

BELEDİYE BAŞKANI NUHOĞLU: SON KARARI BİZ VERMELİYİZ

Konuya ilişkin Artı Gerçek’e konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Tarım İl Müdürlüğü arazisi için ‘yeşil alan’ olarak kalması yönünde görüşümüzü bildirdik. Çünkü biz oranın kamusal alan olarak kullanılmasını istiyoruz" dedi. 

"Bu arazilerin kesinlikle ‘arsa’ olarak düşünülmemesi gerekiyor. Çok merkezi bir yer, kentin kalbi gibi bir nokta" diyen Nuhoğlu bu konuda son kararın kendilerinin vermesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Kadıköylülerin ağırlıklı olarak yeşil alan olmak üzere, sağlık, spor, sanat, kültür ve kendine has ihtiyaçları için kullanılabilir. Ancak buna karar vermesi gerekenler Kadıköylüler. Kadıköylülerin bunu tartışması ve ne yapılması gerektiğine kendilerinin karar vermesi lazım."

MECLİS ÜYESİNDEN SORU ÖNERGESİ

İBB CHP Meclis Üyesi Hüseyin Sağ da projeyle ilgili İBB Meclisi’ne soru önergesi verdi. Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

- Anılan alanda çalışması başlatılan proje çalışmasının içeriği tam olarak nedir?

- Yapılması düşünülen inşaat alanı miktarı nedir?

- Zemin altı otopark kaç katlı olarak düşülmektedir?

- Proje kapsamında düşünülen ticari birimlerin toplam metrekare nedir? (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar