Bugün birçok ilde Newroz ateşi yakılıyor: '14 Mayıs’tan sonra bu ülkede barış politikaları esecektir'

Bugün birçok ilde Newroz ateşi yakılıyor: '14 Mayıs’tan sonra bu ülkede barış politikaları esecektir'
Yayınlanma:
A+ A-
‘Her der Newroz, her dem azadî’ şiarıyla, Hakkari, Ağrı, Kars, Ardahan, Karakoçan, Malazgirt ve Karayazı’da Newroz ateşi yakıldı. Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş'ın mesajı okundu.

Artı Gerçek - Depremde yaşanan can kayıplarına adanan Newroz, bugün yedi merkezde düzenleniyor. "Her der Newroz, her dem azadî" ve "Newroz ateşiyle özgürlüğe" şiarıyla Hakkari, Ağrı, Kars, Ardahan, Karakoçan, Malazgirt ve Karayazı Newroz ateşi yakıldı.

KARAKOÇAN

Karakoçan’da Newroz ateşi yakıldı. Eski Otogarda gerçekleşen kutlamada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti’nin bayrakları ve Newroz flamaları açıldı.

Kutlamada, Newroz Tertip Komitesi adına Düzgün Eşiyok, HDP Elazığ İl Eşbaşkanları Ali Yıldırım ve Zehra Konar, Karakoçan İlçe Eşbaşkanları İmran Kılıç ve Sariye Bal, kısa birer konuşma yaptı. Ardından konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM Üyesi Asiye Koçak, “Dep Newrozu bizim için önemlidir. Dep Newroz'u Mazlumların Newroz’udur" dedi.

DEMİRTAŞ'TAN MESAJ

Edirne Cezaevi'nden kutlama mesajı gönderen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın mesajı okundu. Demirtaş mesajında, "Bahar memleketim Elazığ'a çok yakışır. Biliriz, bu yıl maalesef Newroz'da halaya duramıyoruz, yasımız var. Halkımız dayanışma ile bu yaralarını saracak, bu günleri geride bırakacaktır. Gelecek Newroz'da Karakoçanlılarla birlikte halaya duracağız, hepinizin Newroz'u kutlu olsun" dedi.

'HARAM YİYE YİYE DOYMAK BİLMİYORLAR'

Demirtaş'ın mesajının ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Maraş merkezli 11 ilin etkilendiği depreme işaret ederek, devlet kurum ve kuruluşlarının depremzedelerin yardımına gitmediğini, halkın dayanışma gösterdiğini ifade etti.

Depremde halkın yardımların halk tarafından yapıldığını, halkın kendi cebinden yaptığı yardımlara kayyım atandığını hatırlatan İpekyüz, "Halk açtır, ama bunlar (iktidar) doymaz, haram yiye yiye doymak bilmiyorlar" diye belirtti.

Konuşmalarının ardından Newroz ateşi yakıldı. Program, Dicle Fırat Kültür Merkezi grubu ve solisti Ahmet Jiyar sahne almasının ardından sona erdi.

KARS

Kars’ta yurttaşlar, soğuk havaya rağmen Newroz ateşini tutuşturmak için bir araya geldi. Kars Gar’da yurttaşlar, iki arama noktasından alana girişi yapıyor. Sık sık “Bijî Newroz” sloganlarının yükseldi.

PAYLAN: ONUR MÜCADELESİ VERİYORUZ

Newroz'da konuşan HDP Milletvekili Garo Paylan, zor günlerden geçtiklerini ancak buna rağmen zulme karşı ayakta olduklarını vurguladı. Paylan, şunları söyledi:

"Zalimin zulmüne inat ne diz çöktünüz ne geri adım attınız. Bizler; Kürdüz, Türküz, Terekemeyiz ama her şeyden önce kardeş ve insanız. Tüm zulümlerine ve ayrıştırma politikalarına rağmen omuz omuza olduk ve olmaya devam edeceğiz. Zalimler karanlığı dayatmaya çalıştı ama biz bu karanlığı aydınlattık.

14 Mayıs günü bir bayram daha kutlayacağız ve bu karanlık bitecek. Onlar zannettiler ki, zindanlara binlerce insanımızı attıklarında biz korkup geri çekileceğiz. Biz onur mücadelesi veriyoruz. Biz eşitliği Türkiye’de sağlayacağız. 14 Mayıs’tan sonra bu ülkede barış politikaları esecektir. Hepimiz kazanacağız. Seçime kadar omuz omuza çalışmaya hazırlanın."

‘HESAP SORMA NEWROZU’

Paylan’ın ardından “jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla sahneye çıkan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, Kars'taki hoşgörüyü tüm ülkeye yaymak istediklerini ifade etti. Koçyiğit ise şunları ifade etti:

"Newroz, deprem nedeniyle biraz buruk geçiyor. Yastayız ve öfkeliyiz, çünkü bizi kimin öldürdüğünü biliyoruz. Bizi, bu faşist iktidar öldürdü. Bizi, ranta bulaşmış, insanı ve doğayı yok sayan iktidar öldürdü. Biz, hakkımızı size helal etmiyoruz ve bunun hesabını vereceksiniz. Bu Newroz'u bir hesap sorma Newroz’u olarak kutluyoruz."

kars.jpg

KARAYAZI

Erzurum’un Karayazı ilçesinde Newroz ateşi, HDP İlçe Örgütü binası önündeki boş alanda yakılacak. HDP ve Yeşil Sol Parti bayraklarının asılı olduğu alana girişler başladı. Tek bir arama noktasında alana giriş yapan yurttaşlar, ellerinde sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıyor. Burada da kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekiyor.

Program, HDP İl ve ilçe örgütlerinin eşbaşkanlarının konuşmasıyla başlayacak. Daha sonra HDP Milletvekili Ömer Öcalan konuşacak. Kadir Çat ve denbêjler sahne alacak. Newroz ateşini, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında ölen ve cenazesi yedi yıl sonra bir torba içerisinde teslim edilen Hakan Aslan’ın babası Ali Rıza Arslan'ın yakması bekleniyor.

karayazi.jpg

AĞRI

Ağrı’da merkezde binlerce yurttaş, Newroz ateşini tutuşturmak için Newroz Parkı’na akın etmeye başladı. Kent merkezinin yanı sıra köy ve ilçelerden de yurttaşlar sabah saatlerinde Newroz’a katılmak için merkeze geldi. Sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla süslenen alandaki aramaların ardından girişlere izin verilmeye başlandı. Yöresel kıyafet giyen gençler ve kadınlar yoğunlukta olduğu belirtildi.

Programda HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, programda konuşacak. Ardından Dengê Meyman sahne alacak.

agri.jpg

HAKKARİ

Hakkari’de yöresel kıyafetli yurttaşlar, Sümbül Dağı eteklerindeki Newroz alanında buluştu.

Newroz için Sümbül Dağı'nın bulunduğu Tekser Mahallesi'ndeki Otogar alanı Yeşil Sol Parti ve HDP bayraklarıyla süslendi. Alana, “Çözüm bizde, savaşlara ve sömürüye hayır”, “Birlikte değiştireceğiz”, “Dem dema jin, jiyan, azadiyê ye” ve “Şimdi gençlik zamanı derhal istifa” pankartları asıldı.

Binlerce yurttaşlar, birbirinden renkli yöresel kıyafetlerle erken saatlerinde alana akmaya başladı. Çevre ilçe ve köylerden de yurttaşlar, araçlarla Newroz için sabah erken saatlerinde kente geldi. Kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekerken, bazı esnaflar da kutlamalar için kepenk açmadı.

Programda HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede birer konuşma yapacağı ve Koma Sorjiyan ise konuşmaların ardından sahne alacağı belirtildi.

DEDE: SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞIYLA HALKI ZEHİRLİYORLAR, TECRİT UYGULUYORLAR

Programda konuşan HDP’li Dede, depremde yaşanan eksikliklere işaret ederek, "Kurdistan ve Türkiye’nin dört bir yanından dayanışma örgütlendi. Her yerde enkazda kalanlara ilk gönüllüler ulaştı” dedi. Dede, iktidarın çözümsüzlükte ısrar ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Demokratik siyasete bile tahammül edemiyorlar. Bir yerde faşizm varsa karşısında direnen de vardır. Hakkari halkı direniyor. Savaş çığırtkanlığıyla halkı zehirliyorlar, tecrit uyguluyorlar. Sayın Öcalan üzerinde 24 yıldır tecrit uygulanıyor. Bu tecrit, Ortadoğu’nun tüm halkları üzerinde uygulanıyor. Bir an önce Sayın Öcalan konuşmalı."

BEŞTAŞ: GELECEĞİ İNŞA EDECEĞİZ

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, konuşmasına Newrozu’n önemine değinerek başladı. Beştaş, “Büyük bir deprem atlattık; resmi rakamlara göre 50 bin kişi hayatını kaybetti. Fakat biliyoruz ki bu iktidar her zaman yalan söylüyor. Ölülerimiz hakkında dahi yalan söylüyorlar. 14 Mayıs'ta onları hep birlikte göndereceğiz” diyerek şunları belirtti:

"Bugün alanlardan ‘Tecridi kaldırın, İmralı kapılarını açın’ deme günüdür. Onlara hesap soracağız ve onları göndereceğiz.

Biz Türkiye’de geleceği inşa edecek partiyiz. Halkımıza güveniyoruz, bizi yalnız bırakmadınız. Her türlü zulme ve faşizme karşı diz çökmediniz. Bundan sonra da diz çökecek, başını eğecek tek bir Kürt bulamayacaklar.”

hakkari.jpg

MUŞ MALAZGİRT

Muş’un Malazgirt ilçesinde yurttaşlar, Newroz alanında buluşmaya başladı. Yurttaşlar, HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti bayrakları ile süslenen alana bir noktadan giriş yapıyor. 7'den 70'e birçok yurttaş şimdiden alandaki yerini aldı. Programda, HDP milletvekilleri Şevin Coşkun ve İmam Taşçıer birer konuşma yapacak.

‘ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’

Kutlamada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, yaşanan depremler nedeniyle yasta olduklarını belirterek, Kürt ulusal birliğine dikkat çekti. Taşçıer, “Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Bugün bu alanda olduğu gibi her alanda, yerde birlik içerisinde durmamız gerekir. 100 yıl önce Lozan'da dört parçaya ayrılan Kürdistan'ın bu direniş Newroz'u ile birleştirelim" dedi.

11.jpg

'İKTİDARI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERECEĞİZ'

Ardından konuşan HDP Muş milletvekilli Şevin Coşkun, Newroz’un zülme karşı direnişin sembolü, yeni yaşamın habercisi, kahramanlık iradesi ile şahlanışın destanı olduğunu ifade ederek, halkın bayramını kutladı.

Coşkun, "Binlerce yıldır Mezopotamya topraklarından gümümüze kadar sönmeyen Newroz ateşi, Kürdistan topraklarında zülme karşı başkaldırı ve direniştir” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Yakın mücadele tarihimizde Diyarbakır zindanında üç kibrit çöpü ile bedenini Newroz ateşi yapan Malzum Doğan şahsından hepinizin Newroz'unu bir kez daha kutluyorum. Bizler bu yılki Newroz'u yaşanan depremde yaşamını yitirenlerin üzüntüsü ile karşılıyoruz. Depremde devlet kurumlarının acizliğine tedbirsizliğine tanık olduk ve insanlar günlerce enkaz altından ölüme terk edildi.

‘BASKI VE GÖZALTI VE SALDIRILARINIZ BİZLERİ YILDIRAMAZ’

Devlet kurumlarının söz konusu Kürtler olunca ortaya çıktığını bir kez daha gördük. Daha dün Türkiye ve Kürdistan'ın birçok kentinde yapılan Newroz kutlamalarına tahammüllerinin olmadığını bir kez daha gördük ve yüzlerce kişi gözaltına alındı. Ancak bizler bir kez daha söylüyoruz bu iktidara; sizin baskı ve gözaltı ve saldırılarınız bizleri yıldıramaz.

Demokratik bir cumhuriyet için 14 Mayıs seçimleri bizim için tarihi bir fırsat. 14 Mayıs'ta bu ceberut iktidarı tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Bizler özgürlüğümüze, eşit haklara kavuşuncaya dek Newroz ruhuyla mücadele etmeyi sürdüreceğiz.”(MA)

Öne Çıkanlar