HDP'li eski milletvekili Demirel’e 301’den ceza istemi

HDP'li eski milletvekili Demirel’e 301’den ceza istemi
Yayınlanma:
A+ A-
Çağlar Demirel hakkında, partisine yönelik saldırılara ilişkin açıklaması nedeniyle ‘Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılama’ suçlamasıyla hapis cezası istendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski Milletvekili Çağlar Demirel hakkında, partisine yönelik saldırıları eleştirdiği açıklaması ve katıldığı iki eylem nedeniyle "Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılama" iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Demirel’in katılmadığı duruşmada, avukat Serdar Çelebi hazır bulundu.

SAVCI 301’DEN CEZA İSTEDİ

HDP’li Demirel, partisine yönelik saldırıların IŞİD çeteleriyle AKP’nin birlikte organize ettiğini iddia ederek, "Bugün devlet ve AKP hükümeti hukuksuzca eş başkanlarımızı, milletvekilimizi kaçırarak gasp ettiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Duruşmada mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, Demirel’in söz konusu ifadelerinin "Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılama niteliğinde olduğunu, Demirel’in Türk Ceza Kanununun 301’inci maddesince hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Savcı, dava kapsamında yer alan farklı tarihlerdeki iki konuşma nedeniyle Demirel’in Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı ve bu yargılamanın karara çıktığına işaret etti. İddia makamı, bundan dolayı Ceza Muhakemeleri Kanununun (CMK) 223/7. maddesinde yer alan "Aynı fiil nedeniyle, aynı sanık için önceden verilmiş bir hüküm veya açılmış bir dava varsa davanın reddine karar verilir" hükmü kapsamında, iki ayrı konuşma kısmı için davanın reddini istedi.

Demirel’in avukatı Serdar Çelebi, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme, süre talebini kabul ederek, duruşmayı 15 Kasım’a erteledi. (MA)

Öne Çıkanlar