Çağrı merkezi çalışanları anlatıyor: 'Burası bir üniversite mezarlığı'

Çağrı merkezi çalışanları anlatıyor: 'Burası bir üniversite mezarlığı'
Yayınlanma:
A+ A-
Asgari ücretle ağır koşullarda çalışan çağrı merkezi emekçileri, performans baskısıyla mobbinge maruz bırakılıyor. Daha çok üniversite mezunu genç işsizlerin istihdam edildiği sektör, çalışanlar tarafından 'üniversite mezarlığı' olarak nitelendiriliyor.

İZMİR - Çağrı merkezi çalışanları uzun saatler boyunca yoğun ve stresli bir tempoda çalışıyor. Çözülemeyen sorunlar nedeniyle çoğu zaman müşterilerden tepki görüyor. Daha çok üniversiteden mezun genç işsizlerin tercih ettiği sektörde; düşük maaş ve primlerin yanı sıra tutulamayan hedefler nedeniyle baskı ve mobbing de en temel sorunlar arasında. İzmir'de farklı firmalarda çalışan çağrı merkezi çalışanları yaşadığı sorunları Artı Gerçek'e anlattı.

'HOME OFFİCE MASRAFLARI ÖDENMİYOR'

Büyük bir firmada çalışan bir çağrı merkezi çalışanı pandemi sonrası hayata geçirilen home office sisteminin devam ettiğini ancak evdeki masraflarının ödenmediğini anlattı. Çağrı merkezi çalışanı, "Bizim üzerimizden geçiniyor şirket. Günlük 90 TL yemek ücreti veriyorlar sadece. Düşünsenize 3 bin kişinin şirkette harcadığı elektrik ve sudan bile kâr yaptı ama bunu paylaşmıyor. Şirketten 70 TL'lik bir internet desteği alıyorum ve yine bizim cebimizden fatura parası çıkıyor. Örneğin; kışın ısınma sorunu oluyor ya da yazın serinleme, bunları gidermiyor. Sadece bir kısım çalışanına elektrik desteği veriyorlar" dedi.

'TUTMAYAN HEDEFLER NEDENİYLE MOBBİNGE MARUZ KALIYORUZ'

Asgari ücret ve performans primi sistemiyle çalıştıklarını dile getiren başka bir çağrı merkezi çalışanı da tutturulamayan hedefler nedeniyle mobbinge maruz bırakıldıklarını anlattı. Çalışan, "Mobbingler artık çalışanı isyan ettirecek duruma geldi. Asgari ücret ve performans primi alıyoruz. İlk başladığımda asgari ücretten daha fazla prim alırdık ama şimdi asgari ücretin onda biri kadar prim alamıyoruz. Primlere zam yapmadıkları gibi bir de tutturulamayan hedefler belirliyorlar. Bu sefer de 'çalışmıyorsun, atarız, kendine iş bak' şeklinde mobbinge maruz kalıyoruz. Türkiye’nin en pahalı internetini satıyoruz haliyle insanlar almıyor. Bu sefer de bekledikleri performans tutmuyor. Üç günlük bir rapor aldığımızda üç günlük yevmiyenin yanı sıra performans primi de düşüyor. Ekstra bin TL daha kesiliyor" diye konuştu.

'ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER TERCİH EDİYOR'

Çalışma şartları kötüleştiği için kimsenin çalışmak istemediğini ve çalışanların sürekli değiştiğini dile getiren bir çağrı merkezi çalışanı da "Ben 10 yıllık elemanın ama kapıdan tutup işe soktukları ile aynı davranıyorlar. Bu işe başlayanlar kaçıyor. Sürekli bir sirkülasyon var. Çok da işten çıkarma oluyor. Bu şirkete girdiğim gün her şey güllük gülistanlıktı ama sonrasında çok apayrı bir şeyle karşılaştım. Burası bir üniversite mezarlığı imiş. Üniversiteli işsizler tercih ediyor; KYK ve borç kapatmak için insanlar giriyor. Bu da şirketin işine geliyor, tazminat ödemiyor. Bir de şirket birisini kafaya koydu mu tazminatsız çıkarmak için her türlü mobbing uyguluyor" dedi.

'GÜNDE KAÇ DEFA KÜFÜR, HAKARET YİYORUZ'

Çalışan, müşterilere de şu çağrıda bulunuyor:

"Biz robot değiliz. Günde kaç defa küfür yiyoruz, hakarete uğruyoruz. Sorun illa ki düzeltilir ama bu bize küfür ve hakaret etme hakkını vermiyor. Biz sorunu çözmeye çalışıyoruz ama psikolojimizi yıpratıyorlar. Şirkete dair sorunları var ama bize cephe alıyorlar. Şirketin de psikolojik danışmanlık desteği var ama gittiğimizde kapı duvar, kimse yok."

'MAAŞIMIZI VE YEMEK KARTLARINI SÜREKLİ GEÇ ALIYORUZ'

Maaşlarının sürekli eridiğini dile getiren başka bir çağrı merkezi çalışanı da "2.5 yıl önce işe girdiğimizde 500-600 dolar arasında bir para alıyorduk ama üzerinden süre geçmesine rağmen bizim maaşımız hâlâ aynı seviyede. Evet yatan para arttı ama iki yıl önceki asgari ücretle karşılaştırdığımızda kaybımız var. Sonuçta yabancı menşeili firma. Maaşımızı ve yemek kartlarını geç alıyoruz sürekli. Bu durumları eleştirince de işten soğutuyorlar. Sürekli bir performans baskısı var. Performans belirleme kriterleri sürekli artıyor, istenen verim yükseliyor. Takım liderleri de bu değişen kriterlere göre baskı yapıyorlar" diye konuştu.

'UZUN SÜRELİ ÇALIŞANLAR KAMBUR OLARAK GÖRÜLÜYOR'

Çalışanlar arasında ayrımcılık yapıldığını belirten çalışan, "Profile göre hareket ediyorlar, yetenekler göz ardı ediliyor. Uzun süreli çalışanlar kambur olarak görülüyor. Ortamın farkına varanlar kaçıyor ya da kaçırtılıyor. İlk aşamadaki göz boyamalar silindikten sonra çalışanlar istifa ediyor ve sürekli sirkülasyonlar var. Sendikalaşma sürecimiz var ve bu işverenin kulağına gitti ama henüz bir geri dönüşü olmadı. İşin psikolojik baskısı şirket tarafından umursanmıyor. Sürekli bir iş yükü artışı mevcut" diye belirtti.

'SENDİKAYA ÜYE OLAN İŞTEN ÇIKARILIYOR'

Çalışanların işten atılma ve mobbing korkusuyla sendikalı olmaktan çekindiğini belirten bir başka çalışan da şunları söyledi:

"Sendikalı olduğunu söyleyen birisinin hemen çıkışını veriyorlar. Sendika girerse prim haklarımız üç dört katına çıkacak ve yan haklarımız olacak. Şu an bizim almamız gereken primleri üst yönetim harcıyor. Toplu iş sözleşmesi imzalanırsa kıdeme göre maaş ve prim alabiliriz, asgari ücretten kurtulabiliriz. Yemek parası daha da artabilir, enerji ve elektrik yardımı alabiliriz. Şu anda en fazla 2 bin TL prim alabiliyoruz, çok komik bir rakam. Bir takımda ancak dört- beş kişi ancak performans talebini doldurabiliyor. Personel artık uyanmalı ve sendikalaşmalı. Korkmasınlar. Kazandırdığımız paranın çoğunu şirket yöneticileri partilerde harcıyor.”

Öne Çıkanlar