Cenk Sakık tutuklandı: 'Tepkilerin gözetildiği bir karar'

Cenk Sakık tutuklandı: 'Tepkilerin gözetildiği bir karar'
Ankara'da bir kişiyi silahla yaraladığı suçlamasıyla ifade veren DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık'ın oğlu Cenk Sakık suçlandı. Ailenin avukatı, "Ceza kanunu ve muhakemesinin değil tepkilerin gözetildiği bir kararla tutuklanmıştır" dedi.

Artı Gerçek - Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Ayrancı Mahallesi'nde Murat Köylü adlı kişiyi silahla yaralayan DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık'ın oğlu Cenk Sakık, polise giderek ifade verdikten sonra 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

DHA'nın aktardığına göre, Hoşdere Caddesi'nde sabaha karşı saat 04.00 sıralarında meydana gelen olayda yaralanan Murat Köylü, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Cenk Sakık, öğlen saatlerinde olayda kullandığı silahla polise giderek ifade verdi. Sakık, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

AVUKATI: İŞLEMEDİĞİ SUÇUN FAİLİ İLAN EDİLDİ

Olayla ilgili sosyal medyada yayılan iddialar üzerine, ailenin avukatı Bişar Abdi Alınak açıklama yaptı. Alınak şu bilgileri verdi:

"Müvekkilimiz Cenk SAKIK'ın da dahil olduğu, adli mercilerce soruşturulan ve tarafımızca kolluk ve savcılıkla ilk andan itibaren iletişim sağlanarak takip edilen bir hadise, sayısız haber ve sosyal medya paylaşımının konusu edilmiştir. İlgili haber ve paylaşımlar, maddi gerçeğin uzağında bir tablo ortaya koyarak, müvekkili işlemediği bir suçun faili ilan etmektedir.

'KAÇTI İDDİASI DOLAŞIMA SOKULDU'

Mecburiyeti doğan bu açıklamayla, müvekkilin söz konusu olayda zarar gören kişiye yönelik bir saldırı kastı taşımadığını, bir saldırıyı savuşturma maksadıyla hareket ettiğini, davranışının bu yönde olduğunun ilk incelemelerce de doğrulandığını süreci takip edenlerin bilgisine sunarız. Mesleğimizi icra ederken defalarca şahit olduğumuz, sosyal medya güdümüyle hüküm verilmesi garabeti bu üzücü olayda da bir kez daha karşımıza çıkmış, müvekkil davranışı asla gerektirmiyorken, ceza kanunu ve muhakemesinin değil tepkilerin gözetildiği bir kararla tutuklanmıştır. Yetmezmiş gibi kendi rızasıyla, avukatı eşliğinde ifadeye giden müvekkilin kaçtığı iddiası dahi dolaşıma sokulmuştur. Olaydan duyduğumuz üzüntüyü, zarar gören kişi ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi paylaşır, olaya ilişkin taraflı ve kasıtlı paylaşımlara itibar edilmemesi talebimizi bilgilerine saygılarımızla sunarız."

CENK SAKIK OLAYI SAVCILIKTA ANLATTI

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Cenk Sakık savcılıkta verdiği ifadede şunları anlattı:

"Beykoz Çorbacısı isimli iş yerinden ara ara evime sipariş veririm. 2 hafta kadar önce de sipariş vermiştim. Ancak teslimat sırasında bir çok karttan denenmesine rağmen ödeme yapılamamış. 2 gün önce bu iş yerinden bir kişi beni arayarak 2 hafta önceki siparişime ait ödemem gereken borç olduğunu söyledi. Dün saat 04.00 sıralarında hem hesabı ödemek için hem de yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak amacıyla iş yerine kendi aracımla gittim. İş yerine gittiğimde kasada bulunan ismini bilmediğim kişiyle konuşmaya başladım. Ödemem gereken 1.500 TL'yi kredi kartımla ödedim. Bu iş yerine gidip gelmem nedeniyle, güvenlik olarak çalışan Murat isimli şahsı selamlaşmamdan dolayı simaen tanırım ancak herhangi bir yakınlığım yoktur. Bu kişi kasada bulunduğum sırada benim yanıma gelerek 'Ben senin rahmetli annenin cenazesine gelmiştim' şeklinde söz söyledi. Ben kendisine herhangi bir yanıt vermedim."

'BANA YUMRUK ATTI'

İş yerinden çıktığı sırada Murat isimli kişinin de kapıda olduğunu aktaran Cenk Sakık şöyle devam etti: "Kendisine ailemle ilgili bu tarz söylemlerde bir daha bulunmamasını söyledim. Ancak kendisi bana 'Ben senin rahmetli kardeşini de tanırım, onun da taziyesine gelmiştim' şeklinde söz söyledi. Ben kendisini biraz önce uyarmama rağmen neden böyle konuştuğunu sorduğum sırada aramızda bir itişme oldu. Daha sonra bana yumruk attı. Kapıda bulunan diğer kişilerin de bana saldıracağı düşüncesiyle belimde bulunan ruhsatsız tabancayı çıkarttım. Daha sonra üzerime doğru gelmeye devam etmesi nedeniyle yere doğru 6-7 el ateş ettim. Daha sonra öğrendiğim üzere Murat bacağından yaralanmış. Avukatım ile birlikte olaya ilişkin ifade vermek üzere emniyete gittik. Yaralanan kişinin mağduriyetini gidermek isterim. Böyle bir olayın yaşanması beni üzmüştür. Olay nedeniyle pişmanım." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar