Cezaevinde ölümle tehdit iddiası Meclis gündeminde

Cezaevinde ölümle tehdit iddiası Meclis gündeminde
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2020 14:42
A+ A-
Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Kerem Ayaz’ın, ölümle tehdit edildiği iddia edildi.

Ordu'da bir tutuklunun ölümle tehdit edildiği iddiası Meclis gündemine taşındı. HDP Milletvekili Nuran İmir, "Yutsaklara keyfi bir şekilde verilen hücre cezalarının gerekçesi nedir?" diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların ölümle tehdit edilmesi ve hücre cezaları almasını Meclis gündemine taşıdı. Önergede, cezaevlerinde artan kötü muamele ve hak ihlallerine karşı cezasızlık politikasının tutukluları ölümle tehdit etme boyutuna ulaştığına dikkat çekildi.
 
Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu Kerem Ayaz’ın her gün ölümle tehdit edildiği iddia edilen önergede, şunlar kaydedildi: "Herhangi bir gerekçe gösterilmeden keyfi bir şekilde günlerce hücre cezası verildiği iddialar arasındadır. Kerem ile birlikte kalan ve bacaklarındaki hastalıktan dolayı yürüyemez durumda olan iki tutsağa daha sürekli hücre cezası verildiği de iddialar arasındadır. Kendileri ile ilgisi olmayan, suç teşkil eden dokümanlar gösterilip, ölüm ile tehdit edildikleri iddia edilmektedir."
 
İmir, iddialarla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları sordu: 
 
"- Bakanlığınız Ordu Kapalı Cezaevinde yaşanan yaşam hakkı ihlallerine ilişkin bir araştırma yapacak mıdır?
 
- Kerem Ayaz ve arkadaşlarının ölüm ile tehdit edildiği iddiaları ortadayken, Kerem Ayaz ve arkadaşlarının yaşadığı kötü muamele ve işkenceden bakanlığınız sorumlu değil midir?
 
- Bu tür uygulamaları gerçekleştirdikleri iddia edilen Ordu Kapalı Cezaevi personeli hakkında hukuki ve idari bir soruşturma yürütmeyi planlıyor musunuz?
 
- Tutsaklara keyfi bir şekilde verilen hücre cezalarının gerekçesi nedir?"

Öne Çıkanlar