CHP'den kanun teklifi: Maliyeti artan kırtasiyede KDV yüzde 1’e indirilsin

CHP'den kanun teklifi: Maliyeti artan kırtasiyede KDV yüzde 1’e indirilsin
Yayınlanma:
A+ A-
Okul giderlerinde yüzde 300'e varan oranlarda artış yaşandığını işaret eden CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, kırtasiye ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini istedi.

Yeni eğitim öğretimin döneminin başlamasına az bir süre kalırken, öğrenci velileri maliyeti gittikçe artan kırtasiye ürünlerini nasıl temin edeceğini düşünüyor. Kurşun kalem bir liradan 4 liraya, 80 yapraklı bir defter 5 liradan 20 liraya çıktı. Okul çantası bin lira oldu.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yasa teklifi sunarak kırtasiye ürünlerinde yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini istedi.

‘HAYAT PAHALILIĞI HIZLA ARTARKEN VELİLER KARA KARA OKULLARI DÜŞÜNMEYE BAŞLADI’

Sözcü’nün haberine göre 18 milyon öğrenci velisinin okullar açılırken yeni masraflarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken CHP’li Kılıç, "Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla artarken, veliler okulların açılacağı günü kara kara düşünmeye başladı. Okul kitapları ücretsiz olarak verilse de her öğrenci için okula başlamanın büyük maliyeti var" ifadelerini kullandı.

CHP’li Kılıç, okul giderlerinde yüzde 80 ile yüzde 300 arasında değişen oranlarda artış yaşandığını kaydetti. Kılıç, "80 sayfalık defter 5 liradan 20 liraya çıktı. Kurşun kalem bir liraydı 4 lira oldu. 12'li sulu boya takımı 20 liradan 30 liraya yükseldi. Geçen yıl 400 liraya dolan okul çantası için bu yıl 1000 lira oldu" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar