Çoğu Kürt yayını olan 340 URL adresi ve internet sitesine erişim engeli

Çoğu Kürt yayını olan 340 URL adresi ve internet sitesine erişim engeli
Yayınlanma:
A+ A-
Avesta ve Rudaw'ın internet sitelerine erişim engelinin yanı sıra toplam 340 URL adresi ve siteye de yasak getirildiği ortaya çıktı. Podcast kanalı Hûrbînî, JINHA ile Xwebun gazetesinin hesapları, MA'nın Kürtçe Twitter ve Telegram adresleri de engellendi.

Artı Gerçek - Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 21 Şubat tarihli talebiyle Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından büyük bölümü Kürt mecralarına ait 340 Twitter, Facebook, Telegram ve Youtube URL adresleri ve internet sitesine erişim engeli kararı alındı.

Avesta Yayınları'nın "PKK propagandası" yapıldığı iddiasıyla kapatılması ve Erbil merkezli Rudaw'ın haber sitesinin, Emniyet Genel Müdürlüğünün talebi üzerine Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan karar kapsamında erişime kapatılmasının ardından çok sayıda başka yasak kararları da alındığı ortaya çıktı.

ENGEL KONULAN HESAPLAR

Aralarında Mezopotamya ajansının Kürtçe Twitter ve Telegram adreslerinin de yer aldığı 340 URL adresi ve internet sitesine erişim engeli getirildi.

Çok sayıda kişiye ait adreslerin de yer aldığı erişim engeli getirilen adresler arasında Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Telegram adresi, MA Kurdi ve Jinnews Türkçe’nin twitter adreslerindeki birer paylaşıma, Ronahi TV’nin youtube kanalı, Gazeteci Erdal Er’in youtube kanalı, Nuçe TV’nin telegram adresi Aryen Tv’nin Twitter adresi ve Evrensel wep Tv youtube adresi de yer aldı.

Kürtçe podcast kanalı Hûrbînî ve Jin Haber Ajansı'nın (JINHA) Twitter hesaplarına Türkiye'den erişim engellendi. Kürtçe yayın yapan Xwebun gazetesinin hesabı, Twitter tarafından askıya alındı.

'DEVLET KURUMLARINA GÜVENİN AZALTILMASI' GEREKÇESİ

Hakimliğin “örgüt propagandası” iddiasıyla erişim engeli getirdiği URL ve internet siteleri için verdiği kararda “Talebe konu URL adreslerinden toplumun devlet kurumlarına olan güvenini azaltılmasının amaçlandığı, örgüt propagandasının yapıldığı görüldüğü…” ifadelerine yer verildi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği'nden yapılan açıklamada "Ne yazık ki neredeyse birkaç saat arayla bir sansür ve baskı haberi geçiyor ajanslar. Şimdi de Twitter, Xwebun gazetesinin hesabını kapattı. Xwebûn gazetesinin ardından Jinha'nın da Twitter hesabı engellendi" denildi.

Free Web Turkey'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine engellenen içerikler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler ile işbirliği içerisinde olan Botan International'a ait haber sitesi Botan Times'ın bir gönderisi de bulunuyor" bilgisi verildi.

Ayrıca, bir dönem Diyarbakır'da da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in kişisel internet sitesi için de "PKK/KCK propagandası" gerekçesiyle erişime engelli kararı verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar