Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
AYM’nin ihlal kararına rağmen eylemleri engellenen Cumartesi Anneleri, gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin'de bulunuyor.

Artı Gerçek - Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylem, 953’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda devam etti.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararının ardından 13 haftadır polis ablukasının devam ettiği Galatasaray Meydanı’nda ısrarlı olan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, eylemlerini tüm baskılara rağmen sürdürüyor. Eyleme Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Ceylan Akça ve Kezban Konukçu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Cumartesi Anneleri katıldı.

Eylem öncesi annelerin meydana çıktığı birçok sokak, polis ve gözaltı araçları ile ablukaya alındı. Polisin bütün engellemelerine rağmen Meşrutiyet Caddesi’nde ve İstiklal Meydanı’nda bir araya gelen kitle meydana doğru ellerinde karanfillerle yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından kitlenin önünün polis tarafından kesilmesine ve ablukaya alınmasına tepki gösteren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Anayasal hakkımızı kullanarak açıklama gerçekleştirmek istiyoruz, şiddet içeren bir şey yapmayacağız” dedi. Buna karşı polis, Beyoğlu Kaymakamlığının yasak kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermeyeceklerini söyledi.

Kitlenin ısrarına rağmen polis, gazetecileri zorla alandan uzaklaştırarak ablukaya alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının da aralarında olduğu kişiler gözaltına alındı.

Ters kelepçelenerek gözaltına alınan isimler şöyle:

Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, Ali Ocak, Besna Tosun, Sebla Arcan, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Arat Dink, Hatice Korkmaz, Oya Ersoy, İsmail Yücel, Gülendam Özdemir, Ömer Kavran, Deniz Aytaç

Cumartesi Anneleri, basın açıklamalarını saat 14.00'te İHD İstanbul Şubesi Toplantı Salonunda okuyacağını duyurdu.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar